Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 3. Br. 9 / 2016.
 
 
  zdravlje, stampar, mreža

U FOKUSU

 

Osnovana Mreža za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe

 

 

 

Jelena Jonke Badić, mag. nov.

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“

 

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ već je 67 godina vjerni voditelj i pratitelj građana Grada Zagreba na putu ostvarenja zdravlja kao „stanja potpunoga tjelesnog, duševnog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnosti bolesti i iznemoglosti“.

Vizija Zavoda, kao jednoga od centara medicinske izvrsnosti u Republici Hrvatskoj, je biti najbolja javnozdravstvena ustanova u široj regiji, a misija se očituje u pružanju usluga iz područja javnoga zdravstva, poštujući pritom najviše standarde društveno odgovornoga ponašanja i znanstveno utemeljenih spoznaja te nudeći korisnicima pouzdanost i kvalitetu po načelima zdravstvene izvrsnosti.

U sastavu Zavoda djeluju četiri Referentna centra Ministarstva zdravlja te referentni laboratorij Ministarstva poljoprivrede, a imamo sklopljene ugovore o suradnji s brojnim domaćim i inozemnim uglednim zdravstvenim, nastavnim i znanstvenim institucijama.

Među najznačajnijim projektima koje Zavod provodi ističu se: formiranje Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe, Oznaka kontrolirane kvalitete, Centar za sigurnost hrane, GeroS - sustav za praćenje i evaluaciju zdravstvenih potreba te funkcionalne sposobnosti gerontoloških osiguranika i gerijatrijskih bolesnika, model prehrambeno-gerontoloških normi za jelovnike u domu za starije i gerontološkom centru, Postupnik za rano otkrivanje Alzheimerove bolesti, Pilot projekt „Individualno praćenje šećerne bolesti“ pomoću aplikacije za mobilne telefone (DiaVitas), koja je kreirana kako bi se na temelju medicinskih podataka personalizirali načini prehrane i vježbanja, peludna prognoza, Eko-škola u okviru sustava upravljanja okolišem ISO 14 001 i dr.

Grad Zagreb ulaže velike napore u očuvanju i unaprjeđenju stanja okoliša i održivog razvoja te u unaprjeđenju zdravlja i dobrobiti svih građana i budućih generacija pa slijedom toga i Zavod provodi čitav niz ispitivanja i kontinuiranog praćenja (monitoringa) zdravstvene ispravnosti okolišnih čimbenika u svrhu procjene utjecaja na zdravlje ljudi te stanja okoliša. Započeti projekt Ekološka karta Grada Zagreba osnova je u uspostavljanju ravnoteže između kvalitete životne sredine, zdravlja i životnih navika građana te prostorno – funkcionalne strukture grada.

Utemeljenje Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe

30. ožujka 2016. godine u zagrebačkoj Staroj gradskoj vijećnici svečano je obilježeno utemeljenje Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane jugoistočne Europe (SEEN-FSQC), udruženja koje je osnovano na inicijativu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Cilj Mreže je zaštiti zdravlje građana i unaprijediti gospodarstvo u regiji kroz standardizaciju kontroliranja zdravstvene ispravnosti hrane i poticanje testiranja, inspekcijskog nadzora te menadžmenta kvalitete hrane.

Mreža za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane jugoistočne Europe nevladina je organizacija, po svojoj prirodi i ulozi jedinstvena u Europi, a okuplja regionalne zavode i institute za javno zdravstvo, fakultete koji na bilo koji način sudjeluju u obrazovanju kadrova koji će sudjelovati u procesu proizvodnje i distribucije hrane, znanstvene institute poput Instituta Ruđer Bošković te privatne laboratorije. Sve će institucije, ovisno o području svog djelovanja, kontinuirano raditi na zaštiti potrošača, kontroli svih aspekata sigurnosti hrane, potpori standardizacije proizvodnje, transporta i prodaje, poticanju proizvođača na korištenje stručne pomoći te ujednačavanju standarda sigurnosti i kvalitete hrane.

Osnivači Mreže su vodeće institucije iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Slovenije, a Mreži će se do ljeta priključiti i vodeće institucije iz Srbije, Bugarske, Rumunjske, Grčke, Mađarske i Albanije.

Dakle, glavni ciljevi djelovanja Mreže su:

  • poboljšanje zdravlja i gospodarstva u cijeloj regiji,
  • jačanje potrebe za osiguranjem standardizacije kontroliranja zdravstvene ispravnosti hrane,
  • poticaj testiranja i inspekcijskog nadzora te menadžment kvalitete (akreditacije i certifikacije hrane), kao temeljne djelatnosti u području sigurnosti hrane,
  • provođenje javnozdravstvenih programa koji za cilj imaju promoviranje zdravih prehrambenih navika te
  • daljnji napredak institucija koje educiraju buduće stručnjake i sudjeluju, direktno ili indirektno, u procesima proizvodnje i distribucije hrane.

Uz ove temeljne ciljeve, Mreža će značajan doprinos ostvarivati i prema proizvođačima, odnosno distributerima prehrambenih proizvoda, pružajući im potporu u standardizaciji primarne proizvodnje, transporta, prodaje te kontrole dobavljača i roba. Uz to će se proizvođačima osigurati i stručna pomoć u usklađivanju s regulativom i standardima zemalja uvoznika, a provodit će se i specijalizirane edukacije, tečajevi, savjetovanja, simpoziji, kongresi te konferencije. I na ovaj će način Zavod ostvariti svoju misiju brige za zdravstvenu ispravnost hrane koja stiže do krajnjih potrošača.

zdravlje, kontrola

Oznaka „Kontrolirana kvaliteta“ prvi je projekt Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe

Oznaka „Kontrolirana kvaliteta“ Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane jugoistočne Europe predstavljat će potvrdu sigurnog i kvalitetnog prehrambenog proizvoda te potrošačima pružati dodatnu sigurnost po pitanju zdravstvene ispravnosti i kvalitete proizvoda. Riječ je o projektu kojeg je uspješno razvio i implementirao NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“, a kojeg će Mreža implementirati i u drugim zemljama jugoistočne Europe. Oznaka „Kontrolirana kvaliteta“ dodjeljuje se na temelju sveobuhvatnih analiza kvalitete, zdravstvene ispravnosti, ali i tzv. indikatora nadstandarda (koje je proizvođač ili distributer proizvoda samoinicijativno definirao i implementirao u sam proizvod), pregled potpune dokumentacije te samog nadzora u proizvodnju. Usluga je prvenstveno namijenjena poslovnim subjektima u prehrambenoj industriji, proizvođačima tradicionalnih i drugih prehrambenih proizvoda te subjektima u poslovanju s hranom, uključujući trgovačke lance koji plasiraju vlastite robne marke. Realizacija ovog projekta potaknuta je aktualnim potrebama tržišta i praćenjem trendova na međunarodnoj stručnoj sceni, ali i nastojanjima da se potrošačima pruži dodatna sigurnost u konzumaciji prehrambenih proizvoda.


© 2016 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar