Pilot projekt Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ nudi naprednu pomoć osobama oboljelima od šećerne bolesti
Šećerna bolest predstavlja veliki javnozdravstveni problem u Republici Hrvatskoj i gradu Zagrebu i to s obzirom na veliki broj oboljelih, ali i izraženi trend daljnjeg porasta učestalosti i smrtnosti od posljedica ove bolesti. Komplikacije šećerne bolesti su glavni uzrok smrtnosti u oboljelih. Vodeći uzrok smrti u osoba sa šećernom bolešću su bolesti srca i krvnih žila, a rizik od nastanka ovih bolesti je osam puta veći kod oboljelih od šećerne bolesti
Prema ekonomskim analizama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, udio troškova zbog liječenja šećerne bolesti u ukupnim troškovima je vrlo visok i iznosi 11,5%. 85% ovih troškova odnosi se na liječenje komplikacija.
S obzirom na brojne negativne zdravstvene posljedice i vrlo visoke troškove liječenja šećerne bolesti, postoji očigledna potreba za boljim reguliranjem, praćenjem i liječenjem ove bolesti. S obzirom na to da šećerna bolest ima kronični karakter i njezin tijek izrazito je ovisan o životnim navikama i kontinuitetu u održavanju pozitivnih zdravstvenih navika, ukazuje se potreba za boljom edukacijom i preuzimanjem veće odgovornosti od strane samih bolesnika. Međutim, biti dosljedan u dugoročnom održavanju ovih navika nije lak zadatak.
Trenutno zdravstveni sustav nije u mogućnosti pružati kontinuiranu skrb za svakog pojedinačnog bolesnika; četiri do pet predviđenih sati edukacije godišnje po pacijentu nije dovoljno za promjenu štetnih navika i usvajanje zdravih stilova života. S druge strane, oboljeli žive s ovom bolesti dvadeset i četiri sata dnevno. Kako bi se upravo njima olakšalo svakodnevno praćenje i primjena pozitivnih zdravstvenih navika, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ u suradnji s partnerima iz Mađarske , pokrenuo je pilot projekt individualnog praćenja šećerne bolesti. Projekt se temelji na primjeni napredne informatičke platforme koja je građanima dostupna putem mobilne aplikacije DiaVitas. Riječ je o digitaliziranom vodiču za usvajanje i održavanje zdravog životnog stila koji pruža pomoć u regulaciji dijabetesa, pretilosti i zdravstvenih poremećaja povezanih s ovom bolesti.
Aplikacija za „pametne telefone“ DiaVitas omogućuje individualno planiranje i praćenje načina prehrane i vježbanja, pri čemu se u obzir uzimaju i uneseni osobni medicinski podaci. Evidentiranje navika i ponašanja oboljelih pomoću DiaVitas aplikacije, osim osobi oboljeloj od dijabetesa korisna je i njihovim liječnicima u procjeni u kojoj se mjeri njihov pacijent pridržava zdravstvenih preporuka. Također, pomaže im u praćenju navika oboljele osobe kao i praćenju njihovih medicinskih nalaza. Ujedno se svi korisnici ove aplikacije međusobno povezuju i imaju mogućnost nadopunjavanja same aplikacije.
U aplikaciju korisnici mogu unijeti svoju povijest bolesti, prema kojoj će im biti preporučen dnevni unos hrane i aktivnosti kojima mogu poboljšati svoje zdravstveno stanje. Zahvaljujući dnevnom praćenju zdravstvenih parametara, režima prehrane i fizičke aktivnosti korisnicima su omogućeni svakodnevni zdravstveni savjeti te usvajanje zdravih životnih stilova i navika. Aplikacija ima i mogućnost „podsjećanja“ na preskočenu planiranu tjelesnu aktivnost, prikaz pojedinih obroka te bazu podataka o restoranima i njihovoj ponudi koju i sami korisnici mogu nadopunjavati svojim komentarima i odabirom. Ovi podaci prilagođeni su lokaciji na kojoj se korisnik nalazi.
Aplikacija je besplatno dostupna za Android, a uskoro i za i OS pametne telefone. Za više informacija posjetite internetske stranice www.stampar.hr i www.diavitas.com
|