Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. VII Br. 16 / 2020.
 
 
 

Krunoslav Capak

 

 

 


Program "Unapređenje skrbi za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti"


Očekivana duljina životnog vijeka u Republici Hrvatskoj je 78 godina. Udio osoba starijih od 65 godina u populaciji sve je veći, a samim time u porastu je i broj oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.

U proteklih desetak godina svjedočimo značajnoj promjeni strukture korisnika domova za starije osobe: već pri prijemu su to osobe u dubokoj starosti s multimorbiditetom i potrebom za pojačanom njegom. Zbog specifičnosti skrbi za osobe oboljele od demencija otvaraju se i zasebni odjeli za takve korisnike, a osoblje koje skrbi o njima pred velikim je profesionalnim izazovom.

Radi razvoja dodatnih kompetencija i vještina u komunikaciji s osobama oboljelima od demencija za formalne njegovatelje koji rade u domovima za starije razvijen je program "Unapređenje skrbi za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija".

Program provodi Služba za javnozdravstvenu gerontologiju od 2018. godine po etapama i po modelu edukacije edukatora. U Službi za javnozdravstvenu gerontologiju – Referentnom centru Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba, u suradnji sa Službom za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, uz potporu gradskih ureda nadležnih za zdravstvo i socijalnu zaštitu, izrađen je edukativni materijal, uključujući priručnik, namijenjen formalnim njegovateljima.

Priručnik je sastavljen od brojnih praktičnih i slikovitih, lako pamtljivih primjera iz svakodnevnice te je namijenjen i osobama s manje predznanja i iskustva u komunikaciji s oboljelima od demencija. Do sada je educirano 28 sestara iz domova, a svaka od njih je provela edukaciju sa pet njegovatelja. Edukacijom su pokrivene teme o Alzheimerovoj bolesti, prepoznavanju simptoma, komunikaciji s oboljelima i članovima njihovih obitelji te o stresu i iscrpljivanju njegovatelja.

Tijekom provedbe programa uočen je visok stupanj profesionalnog izgaranja medicinskih sestara te je program modificiran i u trening su dodane vježbe relaksacije i suočavanja sa stresom na radnom mjestu. Također je uočeno da njegovatelji imaju veći problem u komunikaciji s obitelji nego sa samim korisnikom oboljelim od demencije.

Medicinske sestre koje su prošle edukaciju izrazito su zadovoljne usvojenim vještinama i samom izvedbom treninga. Evaluacijom do sada održanih treninga uočena je želja i potreba za kontinuiranom edukacijom svih osoba koje su uključene u skrb osoba oboljelih od demencije (formalni i neformalni njegovatelji, socijalni radnici, patronažne sestre).


Karmen Arnaut, bacc. med. techn.

Dalma Sajko, dipl. med. techn.

Tanja Ćorić, dr. med.

Nada Tomasović-Mrčela, dr. med.

Prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med.

Referentni centar Ministarstva zdravstva RH za zaštitu zdravlja starijih osoba
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

© 2020 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar