Jutra su hladna, dani su topli, a onda u par sati
opet postaje hladno.
Kako biti pametan i obući se prikladno za takve promjene temperature?
Osjet ugode kod čovjeka uvjetovan je toplinskom ravnotežom između tijela i okoline, a ovisi o nizu meteoroloških i nemeteoroloških čimbenika. Na nemeteorološke čimbenike osjeta ugode, kao što su aktivnost ili odjevenost, čovjek može utjecati. Međutim, ne može promijeniti utjecaj atmosfere u kojoj živi. Zato posebnu pozornost valja posvetiti odijevanju.
Kada počnemo razmišljati o toploj odjeći, u principu razmišljamo o slojevima odjeće. Jer samo slojevita odjeća učinkovito štiti od hladnoće. Slojevitim odijevanjem hvatamo zrak između odjeće, a zrak je izolator i toplo nam je. No, bitno je paziti kakvu odjeću stavljamo u slojeve. Princip je da nekoliko slojeva lakše odjeće grije značajno bolje nego jedan „debeli“ odjevni predmet. Za slojeve odjeće odabirimo lagane, prozračne i prirodne materijale, kao na primjer pamuk. Sintetiku izbjegavajmo što je više moguće jer može iritirati kožu, nije prozračna i ne upija vlagu s kože.
Kako ne bismo pretjerali u utopljavanju, moramo nešto znati o prijenosu i gubitku topline s tijela na okolinu.
Toplina se najviše gubi s dobro prokrvljenih dijelova tijela kao što su glava, ruke i noge, stoga je najvažnije zaštititi te dijelove tijela kada je hladno, a kada nam je vruće, najprije trebamo njih otkriti. Toplinu također gubimo kroz vrat i pazuhe. Dakle, utopljavanje započinje kvalitetnom kapom i šalom, a zatim čarapama i rukavicama. Kada su nam ruke i noge tople i toplo nam je oko glave, osjećamo ugodu. Slojevita odjeća nas grije tako da zadržava topli zrak između slojeva blizu naše kože. A opet kada nam je vruće, oduzimanjem sloja odjeće olakšavamo gubitak topline u okolinu i na taj način reguliramo temperaturu tijela.
Prilikom odijevanja za hladno vrijeme, moramo imati na pameti sljedeće jednostavne, ali korisne činjenice
Previše slojeva odjeće će nas oznojiti, a znoj u dodiru s hladnim zrakom dodatno spušta temperaturu kože i postaje nam hladno. Dakle, moramo odabrati lagane i prozračne materijale za slojeve.
Što se djece tiče, njihovo je odijevanje još zahtjevnije jer su puno aktivnija od odraslih. Ta aktivnost djece je i glavni problem kod toplog odijevanja. Djeca se brzo ugriju tijekom igre i aktivnosti, no već u sljedećem trenutku, kada stanu, brzo se i hlade. Trebamo podučiti djecu kako da dodaju slojeve kada im je hladno i kako da ih se riješe kada se ugriju. Funkcionalni slojevi su, na primjer jakna s kapuljačom preko vunene veste ispod koje je pamučna majica i potkošulja. Ovakav način odijevanja daje priliku djetetu odabrati koliko će slojeva imati na sebi u svakom trenutku svoje aktivnosti.
Kada već ne možemo utjecati na klimu, poslužimo se odjećom kako bi nam bilo lakše podnositi nagle promjene temperature.
|