Abortus (od aboriri: propasti, umrijeti) u nas još zvan pobačaj ili pometnuće, medicinski je naziv za odstranjenje ploda iz maternice prije isteka 28. tjedna trudnoće, a prema njezinu trajanju, dijeli se na rani (do 16. tjedna) i kasni (od 17. do 28. tjedna).
Iako većina suvremenih država dopušta prekid trudnoće te pravo žene na izbor, zbog zdravstvenog rizika i moralnih tj. etičkih rasprava koje izaziva, treba mu pribjeći tek kada ne postoji niti jedno drugo rješenje ili je u interesu zdravlja i života trudnice. Osobitu opasnost predstavlja nezakoniti abortus, česta pojava u nerazvijenim i siromašnim zemljama, koji je vrlo čest uzrok (20-30%) maternalnog mortaliteta.
Osobit je društveni zadatak smanjivanja maloljetničkih trudnoća pa je prevencija izrazito važna za kvalitetniji spolni život mladih.
Pobačaj u adolescentica (od lat. adolescentia: mladost) osobito je osjetljiva tema.
U nekim razvijenim državama (društvima), primjerice u Sjedinjenim Američkim Državama,
gdje se godišnje izvede gotovo 1,2 milijuna pobačaja, više od polovice odnosi se na pobačaje adolescentica. U mladih Amerikanki, čak je 80% trudnoća neplanirano. U Europi je učestalost manja, posebice u djevojaka koje koriste pouzdanu kontracepcijsku metodu (najčešće kondom ili kontracepcijsku pilulu). Općenito se može reći da što je korištenje neke od metoda sigurne kontracepcije u pojedinom društvu učestalije, pobačaja je manje.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar,od 2009. do 2011. godine u Gradu Zagrebu primjetno je opadanje pobačaja u adolescentica. |