Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 5. Br. 13 / 2018.
 
 
 

Pacijent

 

 

Sestrinstvo u javnom zdravstvu i promicanju zdravlja

 

 

 

Cecilija Rotim, mag. med. techn.
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Svjetska zdravstvena organizacija i druga vodeća udruženja u Europi iz područja zdravstva i sestrinstva na svim razinama zdravstvene zaštite ukazuju na važnost djelovanja medicinskih sestara.

Medicinske sestre u hrvatskom zdravstvenom sustavu posjeduju visoku razinu usvojenih znanja, stručnosti, visoke moralne čimbenike, značajan stupanj motivacije i kreativnost za rad u području javnog zdravstva na razini primarne zdravstvene zaštite.

Tradicionalno se rad medicinskih sestara u zajednici uglavnom svodi na pružanje zdravstvene zaštite i/ili njege bolesnog ili zdravog pojedinca u njihovim obiteljima ili u domovima zdravlja. Nasuprot tradicionalnom sestrinstvu, javnozdravstvena zaštita sve više medicinske sestre usmjerava na rad u zajednici kao cjelini i na rad s grupama ljudi. To ne znači da se umanjuje važnost rada s pojedincima i njihovim obiteljima, već se medicinske sestre sve više uključuju u procjenu potreba zdravstvenih potreba pojedinaca i pružanju podrške članovima obitelji i bliskim osobama u razvijanju vještina i znanja kako bi zaštitili svoje zdravlje i pružili pomoć drugima.

Zdravstvena zaštita na razini javnozdravstvenog sektora obuhvaća sustav državnih, skupnih i individualnih mjera, usluga i aktivnosti usmjerenih očuvanju i unapređenju zdravlja, sprečavanju bolesti, ranom otkrivanju bolesti, pravodobnom liječenju te zdravstvenoj njezi i rehabilitaciji. Rad medicinske sestre temelji se na načelima sveobuhvatnosti, kontinuiranosti, dostupnosti i cjelovitog pristupa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a specijaliziranog pristupa u specijalističko – konzilijarnoj i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti. Pod pojmom sveobuhvatnosti podrazumijeva se da pravo na zdravstvenu zaštitu ima cjelokupno stanovništvo RH u skladu sa zakonom. Kontinuiranost zdravstvene zaštite postiže se ukupnom organizacijom zdravstvene djelatnosti, osobito na razini primarne zdravstvene djelatnosti koja pruža neprekidnu zdravstvenu zaštitu stanovništvu kroz sve životne dobi. Dostupnost zdravstvene zaštite ostvaruje se takvom raspodjelom zdravstvenih usluga koje će omogućiti stanovništvu podjednake uvjete zdravstvene zaštite. Načelo cjelovitog pristupa javnozdravstvene zdravstvene zaštite osigurava se provođenjem objedinjenih mjera usmjerenih unapređenju zdravlja i prevenciji bolesti te liječenju i rehabilitaciji. Specijalizirani pristup osigurava se organiziranjem i razvijanjem posebnih specijaliziranih kliničkih, javnozdravstvenih dostignuća i znanja te njihovom primjenom u praksi.

Primjer i iskustvo rada medicinskih sestara Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Medicinske sestre i tehničari Nastavnog zavoda za javno zdravstvo  „Dr. Andrija Štampar“ u različitim su zdravstvenim timovima te u skladu s kompetencijama stečenim tijekom obrazovanja obavljaju poslove službi u koje su raspoređeni. U Zavodu je zaposleno 51 medicinskih sestara/tehničara, od toga je 40 medicinskih sestara/tehničara zaposleno u Službi za školsku i adolescentnu medicinu, dvije u Službi za javno zdravstvo, tri u Službi za javnozdravstvenu gerontologiju i pet u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.

Promicanje zdravih navika i zdravlja uvelike spada u rad medicinskih sestra i tehničara. Svojim stečenim znanjima, vještinama i kompetencijama medicinske sestre i tehničari uvelike pridonose promicanju zdravlja svojim svakodnevnim radom, u kojem su njihove aktivnosti usmjerene na zdrave osobe. Promicanje zdravlja podrazumijeva uklanjanje rizika/uzroka bolesti i unaprjeđenje općeg zdravstvenog stanja kako bi se spriječio nastanak bolesti. Dobar primjer prevencije bolesti su cijepljenja u kojima kroz zdravstveni odgoj u školama medicinske sestre/tehničari podižu svijest djece u školskoj i adolescentnoj dobi.

Intervencije medicinskih sestra tehničara su raznolike i zahtijevaju sistematično planiranje svakodnevnog rada. Svrha svih intervencija i planiranja rada medicinskih sestra/tehničara je pravodobno prepoznavanje bolesti i provođenje liječenja kojim se sprječavaju smrt, invaliditet, oštećenja i smanjivanje kvalitete života, a u kojem medicinske sestre/tehničari Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ uvelike prednjače u sustavu javnog zdravstva Republike Hrvatske.


   
   
© 2018 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar