Svaki trening, bez obzira na tip i usmjerenost, sastoji se od više dijelova. Prije svake tjelesne aktivnosti preporučuje se zagrijati mišićne skupine koje će taj trening ciljano najviše aktivirati. „Zagrijavanje“ spada u uvodni dio treninga.
Uvodni dio treninga ne traje dugo, najčešće deset minuta, ali je vrlo bitan i ne smije se preskakati. Koriste se neke opće pripremne vježbe kojima zagrijavamo i aktiviramo ciljane mišićne skupine te podižemo temperaturu tijela i pripremamo ga za napore u glavnom dijelu treninga. Time smanjujemo mogućnost nastanka potencijalnih ozljeda. Bez kvalitetnog zagrijavanja nećemo moći odraditi kvalitetan trening. Osim toga, pri treningu potrebno je povećati efikasnost kardiovaskularnog i respiratornog sustava.
Nakon kvalitetnog zagrijavanja prelazi se na najvažniji, glavni dio treninga. Izbor sadržaja i opterećenja u glavnom dijelu treninga ovisi o ciljevima koji se nastoje postići. Koriste se kondicijske ili vježbe tehničko-taktičke pripreme.
Završni dio treninga najkraće traje, najčešće oko pet minuta. U završnom dijelu treninga najčešće se statično istežu mišićne skupine koje su bile najviše aktivirane u glavnom dijelu treninga, opuštamo se i snižavamo temperaturu tijela. Završni dio treninga često se preskače i ne pridaje mu se dovoljno pažnje, a vrlo je važan da bismo uspjeli opustiti mišiće i smanjiti rizik od ozljeda mišića, zglobova i tetiva. Tako se mišići i zglobni sustavi brže oporave od rada u prijašnjim dijelovima treninga. Metodom statičnih istezanja mišić držimo istegnut od 10 do 30 sekundi i zatim popuštamo pokret. Može se izvoditi samostalno ili uz pomoć partnera.
Kako bi trening bio zdravstveno učinkovit, trener treba jednaku pažnju usmjeriti na sve faze i dijelove treninga i ne preskakati ih. Također, trening treba prilagoditi vježbačima ili sportašima, njihovim dobnim skupinama, zdravstvenom statusu, te individualnim osobinama. Važno je napomenuti da trener mora uvijek biti spreman dati neku zamjensku vježbu vježbačima koji ne mogu pravilno izvesti zadanu vježbu zbog zdravstvenih tegoba ili drugih razloga. Također, trener mora stalno obilaziti vježbače kako bi pravovremeno uočio potencijalne pogreške u izvedbi.
Na primjeru jednog rekreacijskog treninga korektivne gimnastike za žene treće životne dobi u trajanju od 60 minuta ukratko ćemo objasniti strukturu treninga. Rekvizit je pilates lopta.
UVODNO-PRIPREMNI DIO SATA (trajanje deset minuta)
Vježbe za podizanje temperature tijela i poticanje aktivnosti srčano žilnog i dišnog sustava
Vježbe poskakivanja na lopti s izmjenama zadataka poput podizanja peta od poda, podizanje jedne pa druge noge od poda, lagano odnoženje jednom pa drugom i sl.
Vježbe razgibavanja u sjedu na lopti
1. Razgibavanje vratne kralježnice - otkloni, pretkloni i zakloni glave.
2. Kruženje rukama (Razgibavanje ramenog zgloba)
3. Otkloni, pretkloni, zasuci trupom
4. Kruženje kukovima
5. Prednoženja, odnoženja
6. Podizanje do uspravnog stava pa čučanj do lopte
7. Lagano rolanje do dubokog pretklona pa nazad do sjeda ravnih leđa i sl.
GLAVNI DIO SATA (trajanje 40 minuta)
U glavnom dijelu sata izmjenjivat će se više položaja vježbanja, a sve vježbe odrađuju se s rekvizitom - loptom.
Položaji: leći trbuhom na loptu, klek s osloncem ruku o loptu, leći na leđa s nogama na lopti. Neke od uobičajenih vježbi su različiti pretkloni, prednoženja, zanoženja, podizanje kukova dok su noge na lopti itd. Broj ponavljanja vježbi trebao bi biti od osam do deset puta.
ZAVRŠNI DIO SATA (10 minuta)
Opuštanje
Ležanje na leđima (noge na lopti) i duboko disanje par minuta. Nakon toga privlačenje koljena na prsa i zadržavanje tog položaja pa ponovno pružanje. Zatim se zgrčena koljena premještaju u jednu i drugu stranu uz istovremeno odručenje (dlanovi na podu) i okretanje glave suprotno od strane na kojoj su koljena. Sve se izvodi vrlo polako i ponavlja se par puta.
Istezanje
- Privući koljeno na prsa i zadržati. Ponoviti s drugom nogom.
- Privući koljeno sa strane i zadržati. Ponoviti i s drugom nogom.
- Sjesti raznožno. Dlanovi na lopti i pretklon.
- Zasuk u jednu pa drugu stranu i zadržati položaj (drugi dlan zadržati na lopti).
- Uzručenje. Ostati u sjedu i otklon u jednu pa drugu stranu. Zadržati položaj.
- Sjed na petama i ruke na lopti. Rukama što dalje naprijed i istovremeno spuštati tijelo i glavu u pretklon.
- Podići se (ruke i dalje na lopti) i zadržati duboki pretklon.
Opće preporuke koje treba poštovati prilikom provođenja tjelesne aktivnosti:
- Prije početka bilo kakve tjelesne aktivnosti preporučuje se posavjetovati sa stručnjakom i obaviti zdravstveni pregled.
- Prije aktivnosti obavezno je zagrijati se, a nakon aktivnosti istegnuti.
- Odredite optimalan intenzitet vježbanja.
- Opterećenje i trajanje aktivnosti postupno se povećava.
- Aerobne aktivnosti potrebno je kombinirati s vježbama snage.
Tjelesna aktivnost pomaže u postizanju i očuvanju svih čimbenika zdravlja: fizičkog, emocionalnog, duhovnog i socijalnog.
|