Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 4. Br. 10 / 2017.
 
 
 

GraĐanske inicijative

 

 

ZNANJE I ODGOVORNO SPOLNO PONAŠANJE

 

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.,

Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Mlade, kao prepoznatljivu društvenu skupinu izdvajaju generacijske specifičnosti, ali istovremeno postoje i unutar generacijske razlike povezane s različitim stupnjem individualne i socijalne zrelosti mladih, tipovima socijalizacije, socijalnim porijeklom, subkulturalnim obilježjima i slično.

Zajedničko univerzalno obilježje mladih je njihova životna dob. U određivanju životne dobi mladih danas se o donjoj granici govori od 15. godina života, dok se gornja granica sve rjeđe zaustavlja na 25. godini života, češće na 30., ali s tendencijom pomicanja granica mladosti do 35. godine života. Pomicanje granice mladosti uvjetovano je duljim zadržavanjem sve većeg broja mladih u obrazovnom sistemu, odnosno produljenjem razdoblja u kojem se spremaju za ulazak u svijet rada, kao i produženjem prosječnog životnog vijeka stanovništva.

Važna odrednica spolnog zdravlja je upravo odgovorno spolno ponašanje koje podrazumijeva usvajanje obrazaca ponašanja i životnog stila usmjerenog na zaštitu i unaprjeđenje spolnog i reproduktivnog zdravlja. Ujedno omogućava pozitivan pristup spolnosti, ostvarivanju sigurnih i zadovoljavajućih spolnih iskustava, reprodukciji i željenom roditeljstvu, ali i izbjegavanju mogućih neželjenih posljedica spolnog ponašanja. Prvenstveno su to spolno prenosive bolesti (infekcije) i neplanirana (maloljetnička) trudnoća.

Adolescenti su danas odasvud izloženi hiperseksualiziranim medijskim sadržajima, a pritisak vršnjaka i potreba za potvrđivanjem nerijetko ih tjera na rizično ponašanje. Reproduktivna i seksualna prava mladih temeljna su ljudska prava. Njihovo promicanje i poštivanje nužno je kako bi se osiguralo mladima razvoj zdrave seksualnosti, te ujedno služe kao temelj za borbu protiv diskriminacije. Kontinuiranom edukacijom, otvorenim razgovorom o tim osjetljivim temama i pružanjem pravovremenih informacija mladima (putem radionica, parlaonica, interaktivnih predavanja, internetskih portala, edukativnih materijala…), mladi usvajaju pozitivna zdravstvena ponašanja te se njihovo ponašanje značajno mijenja u pozitivnom smjeru. Samo mladi koji su informirani i upoznati sa svojim pravima, poštujući sebe i druge, mogu donijeti odgovorne odluke o svojoj seksualnosti i zdravlju u sladu s vlastitim sustavom osobnih uvjerenja i vrijednosti.

Grad Zagreb u okviru svog djelokruga rada dodjeljuje potpore udrugama čija se djelatnost odnosi, izravno ili neizravno, na potrebe i prava mladih te su oni ujedno i korisnici tih potpora. Neki od ciljeva aktivnosti udruga su unaprjeđenje i promicanje ljudskih prava i ravnopravnosti spolova, multikulturalnosti, tolerancije, stvaranje preduvjeta za daljnji razvoj civilnog društva, suzbijanje rasne i druge diskriminacije.

Savjet mladih Grada Zagreba

Savjet mladih Grada Zagreba sudjelovao je u izradi Informativnog vodiča o besplatnim uslugama zdravstvenih ustanova Grada Zagreba „Zagreb za zdravlje mladih“. Osnovan je od strane Gradske skupštine kao savjetodavno tijelo Grada Zagreba, koje promiče i zagovara prava, potrebe i interese mladih u Gradu Zagrebu. U okviru svog djelokruga rada, Savjet mladih Grada Zagreba potiče i informiranje mladih o svim pitanjima značajnim za unaprjeđivanje položaja mladih te suradnju i razmjenu iskustava s organizacijama civilnog društva, sudjeluje u izradi, donošenju, provedbi i praćenju provedbe odluka, programa i drugih akata od značenja za mlade.


Udruge

Aktiva - udruga za spolno odgovorno ponašanje, prevenciju nasilja i ovisnosti među mladima (https://aktiva-udruga-za-spolno-odgovorno-ponasanje.crobiznet.com/ )

Udrugu vodi i podržava: Poliklinika Lepušić
Očuvanje i unapređenje zdravlja je svrha organizacije susreta s mladima i predavanja koja su temeljena na važećim stručnim i znanstvenim spoznajama. Ciljevi zajedničkih susreta su: informiranje i obrazovanje mladih, poboljšanje razumijevanja važnosti odgovornog spolnog ponašanja, zdravog stila života i zaštite od spolno prenosivih bolesti. Pružaju se informacije i o prevenciji, testiranju i liječenju spolno prenosivih bolesti, te savjeti za poboljšanje komunikacije s partnerom i liječnikom. Osobito je važno posvetiti pažnju adolescentskim navikama i stereotipima, koji su uz cijepljenje, ginekološke preventivne preglede i savjetovanja, glavne mjere prevencije HPV infekcije. Sveobuhvatni pristup prevenciji i očuvanju reproduktivnog zdravlja mladih uključuje primjerenu zdravstvenu edukaciju usmjerenu mijenjanju stavova i usvajanju odgovornog spolnog ponašanja, redovitom korištenju zaštite, cijepljenju protiv HPV infekcije i redovitoj liječničkoj kontroli, koja obuhvaća i probir prema usuglašenim stručnim postupnicima, uz raspoloživost dostupnih i odgovarajućih zdravstvenih službi.


CheckPoint Zagreb - Centar za zdravlje i edukaciju mladih (http://huhiv.hr/checkpoint/)

Centar za zdravlje i edukaciju mladih - CheckPoint Zagreb je projekt udruge HUHIV, pokrenut u partnerstvu s Klinikom za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Ministarstvom zdravstva, Gradom Zagrebom te brojnim partnerima i zdravstvenim stručnjacima. HUHIV (Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa) je udruga koja se bavi prevencijom, edukacijom i pomoći oboljelima od HIV-infekcije i AIDS-a i virusnog hepatitisa. Pomaže svim osobama koje žive s HIV-om ili hepatitisom, također djeluje na području edukacije mladih i opće populacije o HIV-bolestima i hepatitisu, kao i diskriminaciji koja je povezana s ovim bolestima.

Za dolazak u ChekPoint nije potrebna prethodna najava dolaska, usluge su usmjerene s ciljem pružanja pomoći u prepoznavanju rizika od HIV-a, hepatitisa i drugih spolno prenosivih infekcija, savjetovanju, testiranju na HIV i/ili hepatitis C, informiranju i edukaciji o zdravlju i načinu smanjenja rizika te preporukama. Osigurana je i kvalitetna povezanost s institucionalnim sustavom dodatne podrške, brige i liječenja. Sve usluge su besplatne, dobrovoljno je i anonimno, povjerljivo i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV i hepatitis C brzim testovima iz sline koji omogućuju rezultat već za 20 minuta.


CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (http://www.cesi.hr/hr)

CESI je prva udruga na području Hrvatske koja se sustavno bavi senzibiliziranjem mladih po pitanju roda i spola te prevencijom nasilja u adolescentskim vezama. Centar pruža usluge i informacije o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te se zalaže za seksualnu edukaciju u školama koja će uvažavati ljudska prava, otvaranje youth-friendly klinika i savjetovališta za mlade. „Ujedinjeni glasovi“ projekt je udruge za zaštitu i promicanje seksualnih i reproduktivnih prava. Ciljevi projekta su podizanje svijesti mladih o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima te jačanje suradnje i povećanje kapaciteta nevladinih organizacija i inicijativa građana kako bi zajedno radili na ostvarenju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i pravima. Projekt se provodi uz financijsku podršku Inicijative otvoreno društvo za Europu u okviru Fondacije otvoreno društvo.


SEZAM – Seksualna Edukacija ZA Mlade (http://www.sezamweb.net/)

Web stranica udruge je dio programa „Senzibilizacija za pitanje roda i spola“ koji provodi Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Tim se sastoji od deset iskusnih stručnjaka različitih profila. Neki od ciljeva navedenog programa su unaprjeđivanje odnosa među spolovima/rodovima kroz senzibilizaciju mladih za vrijednosti nenasilja i rodne ravnopravnosti, informiranje javnosti o problemima mladih vezanih uz seksualnost i nasilje, stručno usavršavanje osoba koje rade s mladima te promicanje vrijednosti nenasilja, tolerancije, solidarnosti i rodne ravnopravnosti.


© 2017 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar