Preporuke za potrošače:
• Čitajte deklaraciju na proizvodima i pridržavajte se preporučenog načina primjene
• Pitajte proizvođača ili trgovaca za pomoć u razumijevanju deklaracije
• Ne stavljajte neprovjerene kozmetičke proizvode na oštećenu kožu ili otvorene rane.
• Kupujte kozmetičke proizvode samo od registriranih i kontroliranih proizvođača.
• Posebno pazite da neprovjerene proizvode ne stavljate na dječju kožu,
posebno u preponsko područje.
Preporuke za proizvođače kozmetičkih proizvoda:
• Arhivirajte dokumentaciju o sirovina i sastojcima Vaših proizvoda.
• Provjerite Vaš proizvod u ovlaštenom analitičkom laboratoriju.
• Provjerite deklaraciju od strane ovlaštenog stručnjaka.
• Zatražite mišljenje struke o odabiru i sastavu ambalaže za proizvod.
Parabeni u kozmetici
Parabeni su esteri p-hidroksibenzojeve kiseline i koriste se kao konzervans u kozmetičkim proizvodima, hrani i lijekovima. Konzervansi se koriste kako bi se spriječio rast štetnih mikroorganizama kao što su bakterije, plijesni, kvasci i sl. i tako zaštitili proizvodi i potrošači od neželjenih nuspojava. Najčešće korišteni konzervansi u kozmetičkim proizvodima su parabeni i to metilparaben, etilparaben, izopropilparaben, propilparaben, izobutilparaben i butilparaben.
MORAJU BITI NAVEDENI NA DEKLARACIJI PROIZVODA!
Navedene supstance često se dodaju u kombinaciji s ostalim konzervansima kako bi proširili svoje djelovanje na različite vrste mikroorganizama. Dodatak male količine konzervansa ne može djelovati na rast mikroorganizama, ali njihova veća količina može izazvati alergije, dermatitise i druge neželjene pojave. Njihova uporaba je dozvoljena, i regulirana Uredbom EZ (1223/2009) koju je RH prihvatila ulaskom u EU. U Prilogu V navedene Uredbe nalazi se popis dopuštenih konzervansa koji mogu sadržavati kozmetički proizvodi. Kada se koristi jedan ester u formulaciji dopuštena najviša količina je 0,4 %, a za smjese estera je 0,8 %.
Studije o utjecaju parabena na ljudsko zdravlje su oprečne. Parabene su povezivali s nastankom tumora dojke. Istraživanje iz 2004. godine dokazalo je prisutnost parabena u tumorskim stanicama dojke i samim time potaknula pitanja vezana za njihov utjecaj na zdravlje kao endokrinih „disruptora“ (Darbre i sur., Journal of Applied Toxicology). Nedostatak navedenog istraživanja bioje što nisu istraženi i kontrolni uzorci što bi u ovom slučaju uključivalo zdravo tkivo ispitanika na prisutnost parabena. Studija možda nije bila potpuna, ali je svakako otvorila brojna pitanja. Do sada je većina istraživanja provedena na laboratorijskim pokusnim životinjama, a malo na volonterima, stoga su SCCP (Scientific Committee on Consumer Review) i CIR (Cosmetic Ingredient Review) 2011. godine, što su potvrdili i 2012., zaključili da su metilparaben i etilparaben sigurni za upotrebu u kozmetičkim proizvodima. Nadalje CIR je tražio daljnje toksikološko istraživanje za pojedine parabene zbog predočenih kontradiktornih podataka o reproduktivnoj toksičnosti.
Unutar Službe za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo: „Dr. Andrija Štampar“, provode se rutinske kontrole kvalitete i zdravstvene ispravnosti, između ostalih moguće štetnih čimbenika u svim uzorcima iz okoliša i analize koritkosteroida i parabena (metilparabena, etilparabena, propilparabena, izobutilparabena i butilparabena), kao i još pet konzervansa koji se mogu nalaziti u kozmetičkim proizvodima. Naše analizu su sukladne europskim standardima. Kako je metoda akreditirana od strane Hrvatske akreditacijske agencije time su i naši rezultati prihvaćeni u cijeloj Europskoj Uniji.
Izopropilparaben, izobutilparaben, fenilparaben, benzilparaben i pentilparaben zabranjeni su Uredbom Komisije (EU) br. 358/2014. Također, prema najnovijim zahtjevima Znanstvenog odbora za zaštitu potrošača (SCCS) Uredbom br.1004/2014/EZ butilparben i propilparaben ne smiju se upotrebljavati u proizvodima koji se ne ispiru, a namijenjeni su primjeni u području pelena za djecu mlađu od tri godine. Razlog tome su dvojbe u pogledu sigurnosti te vrste proizvoda jer nije moguće isključiti opasnost zbog nedovoljno razvijenog metabolizma djece te dobi i mogućeg oštećenja kože u tom području.
Zaključak
Živimo u okruženju u kojem smo kontinuirano izloženi različitim kemijskih spojevima sintetiziranih od strane čovjeka. Sveobuhvatni pristup u praćenju tih spojeva u svim sastavnicama okoliša, ne samo vodi i hrani, nego i u predmetima opće uporabe, te posebno kozmetici i ukupnom okolišu na rizičnim radnim mjestima, nužno je potreban. Na međunarodnoj razini monitoring svih rezultata i definiranje prioriteta moraju biti utemeljeni na regionalni obilježjima izloženih populacija. Mjere smanjenja rizika kontinuirano se moraju poboljšavati da bismo prevenirali neželjene učinke ovih kemijskih spojeva na zdravlje djece, trudnica i osoba u reproduktivnoj fazi života, starijih osoba, siromašnih, radnika i ostalih ranjivih populacijskih podskupina, te ostalih osjetljivih sastavnica okoliša, poput utjecaja na prirodu i životinje.
Reference i poveznice
Åke Bergman, Jerrold J. Heindel, Susan Jobling, Karen A. Kidd, R. Thomas Zoeller. State of the science of endocrine disrupting chemicals 2012 - Summary for decision-makers. UNEP, WHO, 2013.
http://apps.who.int/iris/bitstream/
Dirty Dozen List of Endocrine Disruptors. 12 Hormone-Altering Chemicals And How To Avoid Them. 2013, The Keep A Breast Foundation & Environmental Working Group.
http://static.ewg.org/pdf/kab_dirty_dozen_endocrine_disruptors.pdf
Lista potencijalnih endokrinih disruptora:
http://eng.mst.dk/topics/chemicals/endocrine-disruptors/
http://ec.europa.eu/environment/chemicals/ |