Energija, vrijeme i novac uloženi u tjelesno vježbanje najisplativija su
investicija za vlastito zdravlje!
Dobrobiti tjelesne aktivnosti čine je izrazito važnim čimbenikom unapređenja zdravlja. Uz zdravstvenu, tjelesna aktivnost ima i dokazane značajne psihološke, društvene, ekološke i ekonomske dobrobiti. Stoga bi briga o uključivanju tjelesne aktivnosti u svakodnevni život trebala biti prioritet, kako pojedinca (odgovornost za vlastito zdravlje), tako i i javnozdravstvene politike države (odgovornost za zdravlje nacije).
Iako su u Hrvatskoj i do sada, od strane različitih institucija, ulagani napori i provođene javnozdravstvene kampanje i akcije usmjerene promociji tjelesne aktivnosti, statistički podaci o visokom udjelu nedovoljno aktivnih osoba upućuju na potrebu za drukčijim, sustavnim i ujedinjenim pristupom ovome javnozdravstvenom problemu.
Tjelesna aktivnost (SZO) obuhvaća sve pokrete, tj. kretanje u svakodnevnom životu, uključujući posao, rekreaciju i sportske aktivnosti, a kategorizirana je prema razini intenziteta, od niskog preko umjerenog, do snažnog tj. visokog intenziteta (Pan American Health Organisation, 2002). Najčešće se promatra kroz četiri osnovne kategorije: 1. tjelesna aktivnost na poslu, 2. tjelesna aktivnost vezana uz prijevoz, tj. putovanje s mjesta na mjesto, 3. tjelesna aktivnost u kućanstvu i 4. tjelesna aktivnost u slobodno vrijeme.
Hrvatski savez sportske rekreacije „Sport za sve“ je nacionalna krovna organizacija koja uključuje u sportsko rekreacijske djelatnosti sve strukture i dobne skupine građana, koji žele da im sportsko rekreacijski sadržaji postanu životna potreba i svakodnevna navika (www.hssr.hr). Cilj HSSR “Sport za sve” je da građani steknu i koriste znanja, vještine i navike u provedbi raznih oblika tjelesne aktivnosti, te da im rekreacijsko vježbanje postane civilizacijska i kulturološka potreba za poboljšanje i očuvanje zdravlja i poboljšanje ukupne kvalitete života.
Misija Zagrebačkog saveza sportske rekreacije „Sport za sve“ (www.sportzasve-zagreb.hr) je odvojiti stanovnike grada Zagreba od udobnosti kreveta i stolice te ih upoznati s ljepotama tjelesnog vježbanja u bilo kojem obliku. Građani se mogu uključiti u:
- besplatno vježbanje po gradskim četvrtima,
- programe plivanja na zagrebačkim bazenima,
- programe vježbanja u vodi na zagrebačkim bazenima,
- nordijsko hodanje (Maksimir, Jarun, Bundek, Tuškanac),
- programe članica ZSSR-a - Društava sportske rekreacije,
- rekreativna natjecanja (RePLiga i Lauf pod maskama).
Većina programa je besplatna, dok se programi plivanja minimalno participiraju.
|