Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 3. Br. 8 / 2016.
 
 
 

 

ZAGREB – ZDRAVI GRAD

 

 

 

 

 

 

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

U prostorijama Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar Grad Zagreb započeo je provedbu VI. faze projekta “Zdravi grad” Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, provođenjem radionica svake prioritetne skupine zasebno: palijativna skrb, mentalno zdravlje, promocija zdravlja i prevencija bolesti, obitelj i zdravlje, nezaposlenost te zdravo urbano planiranje i okoliš.

Opće teme VI. faze projekta „Zdravi grad“ Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, temelje se na Strategiji „Zdravlje 2020“ i njenoj prilagodbi provođenju na lokalnoj razini, uzimajući u obzir opće ciljeve: unapređenje „zdravlja za sve“ i smanjenje nejednakosti u zdravlju, unapređenje upravljanja zdravljem na lokalnoj razini. Zajednička radionica svih prioritetnih skupina održana je 16. prosinca 2015. godine pod vodstvom prof. dr. Selme Šogorić, nacionalne koordinatorice Hrvatske mreže zdravih gradova, koja je održala uvodnu prezentaciju. Prof. dr. Šogorić se osvrnula na zaključke pojedinačnih sastanaka svih šest prioritetnih skupina i navela kako je cilj ove radionice „omeđiti područje rada” projekta za sljedećih pet godina te završno dobiti „draft“ verziju Plana za zdravlje.

VI. faza Projekta provodi se kroz četiri opće teme:

  1. Ulaganje u zdravlje kroz cjeloživotno učenje i osnaživanje ljudi
  2. Rješavanje javnozdravstvenih prioriteta
  3. Jačanje kapaciteta javnog zdravstva i zdravstvenog sustava
  4. Organiziranje zajednice koja pruža podršku svojim građanima (jačanje „otpornosti“ zajednice na stalne promjene u okruženju)

Gradovi sudionici VI. faze obavezni su sustavno pratiti utjecaj lokalnih politika, planova i strategija na zdravlje, kao i zdravstvenu nejednakost, socijalnu uključenost i potrebe vulnerabilnih skupina građana, donositi godišnje planove aktivnosti vezano uz ključne teme te uz zdravlje i zdravstvenu jednakost. Dužni su osigurati mehanizme sustavnog praćenja (monitoringa) i vrednovanja (evaluacije) svojih aktivnosti, kao i dostaviti godišnji izvještaj Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, odnosno omogućiti joj kontinuirano vrednovanje projekta. Gradovi također trebaju biti spremni i na vanjsko vrednovanje i evaluaciju od strane Svjetske zdravstvene organizacije.

Na završnoj radionici, nakon uvodnog dijela slijedio je rad u malim grupama prema prioritetima, a prema predlošku „Analiza problema”. Svaki sudionik dobio je navedeni materijal te su konsenzusom članova skupine odabrali jedan problem. Prema predlošku je analiziran problem, a svaka prioritetna skupina donijela je zaključak:

  • Palijativna skrb – problemsko područje: Nedefinirane procedure među profesionalcima/službama na putu skrbi za palijativnog bolesnika u Gradu Zagrebu – prijedlog naziva projekta „Povezivanje savršenih karika“;
  • Mentalno zdravlje – problemska područja su definirana u odnosu na školu, obitelj, dječje vrtiće, zdravstvenu skrb i lokalnu zajednicu. Ideje za unaprjeđenje: promjena Zakona za zaštitu osoba s duševnim smetnjama, u dijelu koji se odnosi na djecu s duševnim smetnjama, stvaranje smjernica u slučaju emocionalnih smetnji djece, osnivanje školskih multidisciplinarnih dispanzera pod vodstvom specijaliste školske medicine na području Doma zdravlja Istok, Centar i Zapad, koji objedinjavaju specijaliste školske medicine, dječje i adolescentne psihijatrije i pedijatrije, psihologe, logopede, socijalne radnike, medijska kampanja destigmatizacije, edukacija stručnjaka, učenika i roditelja.
  • Promocija zdravlja i prevencija bolesti – problemsko područje: Visoki KEP indeks kod djece predškolske i školske dobi. Ideje za unaprjeđenje: jačanje preventivne stomatološke aktivnosti kod djece predškolske i školske dobi; povezivanje djelatnika dječje i preventivne stomatologije i primarnih doktora dentalne medicine u svrhu zajedničkog djelovanja. Sistematski pregledi u dječjim vrtićima i školama. Zdravstveni odgoj u školama – edukacija o oralnoj higijeni i potrebi sanacije zubi, kao i edukacija osoblja i roditelja o zdravoj prehrani.
  • Obitelj i zdravlje – problemsko područje: Mlade obitelji s djecom do 7. godine života – nepostojanje interdisciplinarne podrške roditeljima u vrijeme rasta i razvoja djece u Gradu Zagrebu. Ideje za unaprjeđenje: Uspostavljanje i unaprjeđenje interdisciplinarne suradnje i međusobne povezanosti stručnjaka. Osiguranje podrške roditeljima osnivanjem Savjetovališta za pravilan rast i razvoj djece (u gradskim četvrtima pri Domovima zdravlja). Uspostava baze podataka za rad u Savjetovalištu, izrada informatičkih obrazaca za evidenciju rada stručnjaka koji će osigurati kontinuirano praćenje obitelji. izrada postupnika sukladno provedenoj evaluaciji. Izrada web portala za potrebe upoznavanja s uslugama Savjetovališta za mlade obitelji, osiguranje medijske podrške, prepoznatljivosti i dostupnosti rada Savjetovališta mladim obiteljima.
  • Nezaposlenost – problemsko područje: Nedostatak modela/protokola za aktivaciju i brže uključivanje nezaposlenih radno sposobnih korisnika socijalne skrbi u svijetu rada. Ideje za unaprjeđenje: Do 2020. godine podići razinu kompetencija za traženje posla, potaknuti motivaciju osobama u ciljnoj skupini uspostavljajući model/protokol suradnje svih relevantnih organizacija (HZZ, Razvojna agencija, Grad Zagreb, Centri za socijalnu skrb, Obrtničko učilište, SEECEL itd), kako bi se radno sposobne korisnike socijalne pomoći usmjerilo u programe obrazovanja koji su u skladu s potrebama tržišta rada, podigla razina njihove motivacije za traženje zaposlenja i radne kompetencije, te kako bi ih sustav usmjeravao prema zaposlenju umjesto prema mjerama socijalne pomoći.
  • Zdravo urbano planiranje i okoliš - problemsko područje: Niska razina količine odvojeno sakupljenog otpada. Ideje za unaprjeđenje - do 2020. godine povećati: udio odvojenog sakupljenog otpada, odgovarajući broj kontejnera i zelenih otoka.

Zaključak radionice za sve radne skupine, kao i zadatak do sljedeće – svaka prioritetna skupina treba održati sastanak tijekom siječnja kako bi se definiralo očekivane rezultate o kojima će se raspraviti na radionici predviđenoj u veljači. Osnovat će se „Koordinacijski odbor Projekta Zagreb zdravi grad“ i održati prva radna sjednica.


© 2016 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar