Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
 
 

ZAGREB - ZDRAVI GRAD

V. FAZA PROJEKTA

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.
Zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

 

U okviru V. faze Projekta Zagreb – zdravi grad u 2013. godini organiziran je novi ciklus od četiri poludnevne radionice za članove interdisciplinarnog šireg „Tima za zdravlje” (kroz programsko partnerstvo sa Hrvatskom mrežom zdravih gradova) te će se završiti edukacija za evaluaciju implementacije Plana za zdravlje. „Tim za zdravlje“ je sastavljen od oko pedeset sudionika, predstavnika zdravstvenih ustanova, gradskih ureda i službi te organizacija civilnog društva. Projekt „Zdravi grad” temelji se na strategiji „Zdravlje za sve” i nastoji poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te na taj način unaprijediti njihovo fizičko, duševno i socijalno blagostanje.

Aktivnosti pojedinih radnih skupina su u okviru sljedećih područja djelovanja:

Obitelj i zdravlje

  • Razvoj modela koordinacije u postupanju svih čimbenika na razini pilot projekta (kvalitetna koordinacija svih postupanja koja provode policija, pravosuđe, socijalna skrb, obrazovne i zdravstvene ustanove) u cilju zaštite žrtava obiteljskog nasilja
  • Uspostavljanje modela rane intervencije kod djece s neurorizikom i razvojnim odstupanjima

Mentalno zdravlje

  • Unaprijediti izvaninstitucionalnu skrb i liječenje osoba oboljelih od psihotičnih poremećaja i poslijeporodne depresije u
    gradu Zagrebu, čime će se ublažiti tijek bolesti i poboljšati kvaliteta življenja njih i članova njihovih obitelji

Palijativna skrb

  • Procjena realne potrebe te utvrđivanje najučinkovitije i najdjelotvornije metode organizacije palijativne skrbi na području urbanog dijela grada Zagreba (gradska četvrt Donji Grad)
Promocija zdravlja i prevencija bolesti
  • Prevencija karijesa kod djece predškolske i školske dobi
  • Kardiovaskularne bolesti - smanjivanje dnevnog unosa soli u općoj populaciji
  • Očuvanje reproduktivnog zdravlja mladih

Zdravo urbano planiranje i okoliš

  • Proizvodnja i plasman zdrave hrane na lokalnoj razini
  • Zelena infrastruktura
Nezaposlenost
  • Unaprijediti zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih visoko obrazovanih žena (novinarki)

U okviru Plana za zdravlje važno je istaknuti sudjelovanje grada Zagreba u provođenju istraživanja potreba jednoroditeljskih obitelji u hrvatskim zdravim gradovima. Cilj ovog akcijskog istraživanja je prepoznati specifične potrebe jednoroditeljskih obitelji te razviti učinkovite programe pomoći i podrške na lokalnoj razini za udovoljavanje utvrđenih potreba. Grad Zagreb kroz projekt “Zagreb - zdravi grad”, uključen je u istraživanje koje predstavlja doprinos Hrvatske mreže zdravih gradova adresiranju vodećeg izazova V. faze Europskog projekta Zdravih gradova.

   

Aktivnosti u 2013. godini

Održane su četiri radionice tijekom 2013. godine. U okviru prve radionice članovi “Tima za zdravlje” izvjestili su o radu tematskih grupa te održali prezentacije o dosadašnjim aktivnostima uz analize postignuća i zastoja u provođenju Projekta. Uslijedio je rad u grupama s temom „Vještine zagovaranja“ te vježba Noina arka. Druga radionica je koncipirana u dva dijela. Na početku su prezentirana Izvješća prioritetnih skupina o pokazateljima procesa ishoda kojima će se mjeriti napredak. U drugom dijelu radionice obrađena je tema „Analiza polja sila” (Force field analysis) kao efikasna metoda za analizu svih argumenata za i protiv neke odluke (promjene, akcije). Vodeća tema treće radionice bila je: „Sastanak i komunikacije”. Članovi prioritetnih skupina prezentirali su odabranu temu. Prezentacije „Ljudski aspekti uspješnog vođenja sastanka” i „Tehnički aspekti uspješnog vođenja sastanka” održane su u drugom dijelu radionice. Nacionalna koordinatorica Mreže zdravih gradova RH obavijestila je sudionike radionica, odnosno članove proširenog „Tima za zdravlje”, o dinamici provođenja Projekta do kraja ove godine. Posljednja ovogodišnja radionica „Socijalni marketing” održana je u listopadu nakon čega je potrebno finalizirati tematske grupe. Naglasila je da ove 2013. godine završava V. Faza, kada moraju biti gotovi i jasno definirani Planovi i struktura za VI. Fazu, koja započinje 2014. godine.

Temeljem rada tematskih skupina odabranih šest prioritetnih područja Projekta „Zagreb - zdravi grad” u V. fazi, potrebno je izdvojiti rad skupine Palijativna skrb. Izrađena je internetska stranica palijativa.hr na kojoj se mogu dobiti sve informacije o palijativnoj skrbi na području grada Zagreba. Centar za koordinaciju palijativne skrbi grada Zagreba pruža potpunu skrb građanima oboljelim od neizlječivih bolesti te podršku članovima njihovih obitelji te objedinjuje i koordinira sve udruge i organizacije na području grada Zagreba koje pružaju usluge palijativne skrbi. Uspostavljen je Koordinacijski pozivni centar – „Call centar“- telefonska linija za informacije i koordinaciju, na koji se može javiti svatko tko ima palijativnog bolesnika, prilikom čega će mu biti ponuđen besplatni termin posjete medicinske sestre educirane za područje palijativne skrbi. Organizirana je i besplatna posudionica pomagala uz pomoć CEPAMET – Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Događanja

  • U Školi narodnog zdravlja „A.Štampar“ , 21. svibnja 2013., održan je stručni skup pod nazivom: „Akademske spoznaje u službi unapređenja prakse upravljanja za zdravlje na lokalnoj i nacionalnoj razini“ ili kako smo zaslužili CDC „The Global Health Program of Distinction Award“. U siječnju ove godine programu „Rukovođenje i upravljanje za zdravlje (Zdrave županije)“ dodijeljeno je jedinstveno priznanje Centra za kontrolu i prevenciju bolesti iz Atlante što je i obilježeno na ovom stručnom skupu. Proslava je organizirana u suradnji s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske. Ujedno je obilježeno i 25 godina djelovanja Zdravih gradova u Hrvatskoj.

  • 20. Motovunska ljetna škola unapređenja zdravlja održana je od 4. lipnja do 6. srpnja 2013. godine, s ciljem povezivanja akademske zajednice i stručnjaka koji neposredno rade na unapređenju zdravlja, omogućavanju razmjene vještina, znanja, iskustva i ideja. Teme planiranih tečajeva bile su: Zdravlje i zdravstvena politika; Kako promicati zdravlje na radnom mjestu; Mediji i zdravlje; Zdravo urbano planiranje; Zdravlje i zdravstveni sustav; 7. Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnog zdravstva; 5. Dječji filmski kamp kao i 16. Škola demokracije – vijeća mladih.

V. godišnja poslovna i tehnička konferencija Svjetske zdravstvene organizacije Europske mreže zdravih gradova i Europske mreže nacionalnih mreža zdravih gradova – Izmir, 20.-22. rujna 2013.g.

Delegacija Grada Zagreba Projekta Zagreb zdravi grad prisustvovala je V. Godišnjoj poslovnoj i tehničkoj konferenciji Svjetske zdravstvene organizacija Europske mreže zdravih gradova i Europske mreže nacionalnih mreža zdravih gradova. Tijekom trodnevnog programa održan je niz plenarnih sekcija, sastanci nacionalnih kordinatora zdravih gradova i koordinatora zdravih gradova, političke sekcije te radionice. Važno je izdvojiti šest radionica koje su bile namijenjene evaluaciji V. faze Projekta Zagreb zdravi grad.

Središnja tema ovogodišnje konferencije utemeljena je na Strategiji zdravlja 2020 (Health 2020) tj. rad na poboljšavanju upravljanja zdravljem i dobrobiti za zdravlje s posebnim naglaskom na lokalnoj političkoj razini. Tri su glavna smjera kroz koje je obrađena središnja tema konferencije:

  • zdravlje u svim lokalnim politikama,
  • jačanje prilagodljivih zajednica te
  • implementacija ekonomski isplativih programa baziranim na dokazanim podatcima.

Obrađene su sljedeće teme:

  • Politički okvir Strategije Zdravlja 2020,
  • Promicanje zdravlja,
  • Što predstavlja vodstvo za zdravlje 21. stoljeća te
  • Važan utjecaj lokalne uprave kao što je mogućnosti i pogled lokalne uprave na društvene odrednice zdravlja i politički pogledi i iskustva lokalne uprave.

Ključne poruke koje se mogu izdvojiti iz navedenih tema su:

  • dokazano je da su intervencije u sklopu promicanja zdravlja doprinjele smanjenju kroničnih nezaraznih bolesti, tj. poboljšale su zdravlje i smanjile troškove uz značajnu ekonomska korist,
  • postoje dobri primjeri učinkovitih intervencija, ali oni nisu ozakonjeni,
  • u Europi su i dalje prisutne nejednakosti između i unutar zemalja,
  • kronične nezarazne bolesti još uvijek su veliki trošak za društvo,
  • nedostatak je usklađenosti između politike na različitim razinama,
  • lokalna vlast najbolje poznaje lokalne potrebe i ključna je za smanjenje zdravstvene nejednakosti, te donosi odluke o većini socijalnih odrednica zdravlja,
  • potreban je kontinuirani intersektorski pristup na svim razinama i unaprjeđenje metoda rada.

Na konferenciji su održane radionice u kojima su zdravi gradovi pokazali iskustva na lokalnoj razini. Značajan udio Konferencije odnosio na teme evaluacije V. faze Projekta zdravi grad. Dane su upute za popunjavanje obrazaca za evaluaciju te upute za dokumente pristupa VI. fazi. Zaključno se može reći da Zdravi gradovi drže ključ uspjeha za provođenje implementacije Strategije zdravlja 2020 (Health 2020) na lokalnoj razini.

© 2012 Zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr