Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
 
 

AKTUALNO

NACIONALNI PROGRAM RANOG OTKRIVANJA RAKA VRATA MATERNICE

 

 

 

Maja Marić Bajs, dr. med., spec. javnog zdravstva
Zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“

 

Potiho i neslužbeno stručnjaci kažu da je svaka smrt žene uzrokovana rakom vrata maternice sramota zdravstvenog sustava neke države. Zašto? Rak vrata maternice jedna je od rjeđih novotvorina koja se, ako se otkrije u ranoj fazi razvoja, može potpuno izliječiti, ne samo zaliječiti.

U početnom stadiju raka vrata maternice simptoma najčešće uopće nema. Kod razvijenog raka simptomi su nespecifični: nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajeni iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha.

Stručnjaci kažu da broj umrlih žena od raka vrata maternice pokazuje koliko država brine o zdravlju žena. U Hrvatskoj svake godine od ove bolesti oboli oko 400, a umre više od 100 žena. Po pojavnosti to je osmo sijelo raka u žena. Oportunistički probir Papa testom u Hrvatskoj se provodi već 60-ak godina. Takvim pristupom mnogim se ženama Papa test nepotrebno ponavlja, dok druge nikada ne pristupaju pregledu. Uvođenjem organiziranog programa probira krajnji cilj je postupno potpuno ukidanje oportunističkog probira. Vlada Republike Hrvatske je tijekom 2010. godine donijela odluku o provođenju trećega Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka. Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice započeo je u prosincu 2012. godine.

Cilj programa je obuhvatiti 85% ciljne populacije (1.200.000 žena u dobi od 25 do 64 godine) tijekom tri godine od početka Programa (2015.), smanjiti pojavnost invazivnog raka vrata maternice za 60% osam godina od početka Programa (2020.) i smanjiti smrtnost za 80%, 13 godina od početka Programa (2025.).

Svih 1 200.000 žena tijekom tri godine dobit će na kućnu adresu pismo kojim se pozivaju na preventivni ginekološki pregled. U Republici Hrvatskoj svaka osoba ženskog spola starija od 15 godina osigurana pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, može izabrati ginekologa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. U pozivnom pismu žene će dobiti: letak kojim se informiraju o Nacionalnom programu, popis ginekologa u gradu Zagrebu s radnim vremenom i brojem telefona na koji se mogu naručiti na pregled te kupovnicu koju predaju ginekologu. Žene koje ne znaju ime i prezime svog izabranog ginekologa mogu se informirati pri područnom uredu HZZO-a.

   
 

Glavna metoda probira – dijagnostike promjena na vratu maternice je konvencionalni Papa test. Papa test je jednostavna, neinvazivna pretraga kojom se uzima obrisak rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Bolest se sporo razvija i potrebno je dugo vremena da se promijenjene stanice razviju u rak. Zbog toga je interval od tri godine kod zdravih žena dovoljan da se promjene zamijete u začetku.

Žene koje su Papa test obavile unatrag tri godine neće dobiti pozivno pismo u prvom ciklusu pozivanja. U Hrvatskoj velik broj žena obavlja redovite ili povremene ginekološke preglede kod ginekologa izvan sustava HZZO-a („privatno“). Te žene molimo da nakon zaprimanja pisma jave ginekologu primarne zdravstvene zaštite ugovorenom pri HZZO-u datum i rezultate posljednjeg Papa testa. Time će s malo uložena truda pridonijeti boljoj evaluaciji Programa i sagledavanju epidemiološke slike bolesti u Hrvatskoj. Ujedno, svakako je korisno i za njih da budu informirane o pravima koja ostvaruju kroz redovan sustav zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj i mogućnostima liječenja na sekundarnoj razini – bolnici.

Žene s urednim nalazom PAPA testa bit će ponovno pozvane u Nacionalni program za tri godine, a žene s abnormalnim nalazom ginekolog će obavijestiti o daljnjim postupcima kontrole i potrebnog liječenja.

Karcinoma vrata maternice nema bez infekcije Humanim papiloma virusom. Mehanizmi sprječavanja zaraze HPV-om su edukacija o nužnosti upotrebe prezervativa prilikom svakog spolnog odnosa s partnerom za kojeg sa sigurnošću ne znamo da li je zaražen ili apstinencija od istih te cijepljenje.

Molimo sve žene koje su dobile pozivno pismo Ministarstva zdravlja da kod svog izabranog ginekologa dogovore termin pregleda ili ga obavijeste o razlozima zbog kojih nisu u mogućnosti sudjelovati u Programu.

 
© 2013 Zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr