Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 6. Br. 14 / 2019.
 
 
 

zagreb zdravi grad

 

 

 

Primjeri dobre prakse u Gradu Zagrebu

 

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.,
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Projekt ChekPoint Zagreb

Projekt ChekPoint Zagreb je najbolji primjer podrške prevenciji HIV-a u Europi. ChekPoint Zagreb je projekt udruge HUHIV u partnerstvu s Gradom Zagrebom, Klinikom za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo te brojnim partnerima i zdravstvenim stručnjacima. Nakon više od pet godina uspješnog provođenja projekt je prepoznat kao Hrvatski model sveobuhvatnog pristupa zdravlju mladih na Europskoj razini i uvršten je u prvi Zbornik dobre prakse odgovora zdravstvenog sektora na HIV u Europskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije.

Ovim projektom je osigurano anonimno, besplatno i izvaninstitucionalno testiranje na HIV i HCV iz oralne tekućine. Upotrebljavaju se brzi testovi koji otkrivaju jednu od najviše stigmatiziranih bolesti u zajednici.

Tijekom pet godina rada individualno je savjetovano i educirano preko 8000 mladih, 5997 ih je testirano na HIV uz 67 novootkrivenih HIV infekcija, a 4874 ih je testirano na hepatitis C uz 55 novootkrivenih infekcija hepatitisom C. U povjerljivom i prijateljskom okruženju provodi se postupak savjetovanja prije i nakon testiranja te čini važan dio javnozdravstvenog standarda pružanja sveobuhvatne usluge. Predstavlja individualni pristup svakom korisniku te tako znatno utječe na smanjenje straha, osjećaja zabrinutosti, neugodnosti i neosuđivanja. Svi pozitivni slučajevi odmah se upućuju u Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" na potvrđivanje dijagnoze i liječenje.

ChekPoint također pruža usluge savjetovanja i edukacije namijenjene građanima, prvenstveno mladima o odovornom spolnom ponašanju, spolno prenosivim bolestima i cijepljenju. Integrirani pristup sveobuhvatnom zdravlju i izazovima mladih danas ne znači samo pristup prevenciji HIV-a. Radi se i o edukaciji, osvješćivanju i brizi za sveukupno spolno i reproduktivno zdravlje, sveobuhvatan pristup prevenciji bolesti i promicanju zdravih stilova života.

Grad Zagreb – prijatelj dojenja

Mnogobrojne aktivnosti poduzimaju se u cijelom svijetu u svrhu promocije dojenja, pokrenute su od strane međunarodnih institucija, ali i pojedinih država i lokalnih zajednica. U Republici Hrvatskoj jedan je od javnozdravstvenih prioriteta promicanje i potpora dojenju. Niz je pravilnika i programa, zakonskih regulativa i strateških planova koji su usmjereni prema zaštiti i promicanju dojenja uz razne inicijative i aktivnosti stručnih društava i nevladinih organizacija te suradnju s međunarodnim organizacijama.

Provedba programa Promicanje dojenja u Republici Hrvatskoj s naglaskom na projekt Rodilišta – prijatelji djece (BFHI) započeo je još 1993. godine. Od 2016. godine titulu Rodilište – prijatelj djece nose sva rodilišta u Hrvatskoj (ukupno 31). Zahvaljujući toj inicijativi u Hrvatskoj se broj djece dojene pri izlasku iz rodilišta povećao na od 91 do 95%. Također, u svim rodilištima stvoreni su uvjeti za zajednički boravak majki i djece. Grad Zagreb je uložio velike napore u promociju i poticanje dojenja u zajednici te niz godina nosi titulu Grad Zagreb – prijatelj dojenja. U suradnji s Koordinacijskim odborom Grada Zagreba za Grad Zagreb – prijatelj dojenja izrađen je Program promicanja i unapređenja dojenja u zajednici za razdoblje 2015. - 2017. s produžetkom do 2018. godine. Trenutno je u postupku usvajanja i novi program za naredno trogodišnje razdoblje. Realiziran je niz mjera i aktivnosti na razini Grada Zagreba u razdoblju provedbe Programa promicanja i unapređenja dojenja u zajednici (2015. - 2017.). Povećan je broj dostupnih savjetovališta za majke i djecu koja su besplatna te ih je sada ukupno pet. Rad savjetovališta namijenjen je trudnicama i majkama nakon poroda (individualno i grupno savjetovanje) koje pruža patronažna sestra sa završenom edukacijom za IBCLC savjetnicu. Grad Zagreb osigurava i sredstva za održavanje besplatnih trudničkih tečajeva na 11 lokacija pri domovima zdravlja. Osigurano je ukupno pet klupa za prematanje i dojenje djece te 11 stolića za prematanje djece unutar gradskih upravnih tijela na lokacijama gdje je najveća fluktuacija majki i obitelji s malom djecom. Grad Zagreb je osigurao i sredstva za opremanje i adaptaciju prostora u okviru projekta. Ambulanta za laktaciju pri Kliničkoj bolnici Sveti Duh jedina je ambulanta koja u Hrvatskoj pruža specifične zdravstvene usluge u vezi s laktacijom. Grad Zagreb podržava i projekte i programe udruga koje imaju za cilj promociju važnosti dojenja, kao i aktivnosti vezane za osiguravanje uvjeta za zdravo odrastanje od najranije dobi. Također, svake godine obilježavaju se važni datumi usmjereni na promicanje dojenja u zajednici. Broj grupa za potporu dojenju pri domovima zdravlja svake se godine povećava, trenutno je u Zagrebu aktivno 50 grupa. Grad Zagreb će nastaviti ulagati u napore u promociju i zaštitu dojenja u zajednici uz pružanje kontinuirane podrške sustavu primarne zdravstvene zaštite u promicanju dojenja te nastaviti poticati programe civilnog društva koji pružaju podršku majkama i djeci od najranije dobi.

Javnozdravstveni projekt Grada Zagreba – Djeluj sada

Gradski ured za zdravstvo, u okviru projekta Zagreb – zdravi grad Grad Zagreb, od 2007. godine provodi javnozdravstveni projekt Djeluj sada. Projekt se bavi promicanjem zdravstveno prihvatljivog ponašanja na suncu te prevencijom kožnih bolesti uzrokovanih štetnim UV zračenjem, prvenstveno prevencijom malignih bolesti.

Projekt se provodi u suradnji s velikim brojem zdravstvenih ustanova i udruga, Klinikom za kožne i spolne bolesti i Klinikom za tumore Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice, Referentnim centrom Ministarstva zdravstva za melanom, Klinikom za kožne i spolne bolesti Kliničkog bolničkog centra Zagreb, domovima zdravlja kojih je osnivač Grad Zagreb, Udrugom Zdravi pod suncem i Zagrebačkom ligom protiv raka, uz potporu Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Republici Hrvatskoj. Projekt je nizom aktivnosti tijekom 11 godina izravno obuhvatio preko 60000 korisnika.

Za provedbu projekta Djeluj sada gradonačelnik Grada Zagreba 2013. godine dobio je prvu godišnju nagradu Hrvatskog društva za sigurnost pacijenata. Kriteriji odabira prilikom vrednovanja projekta bili su osobita vrijednost projekta usmjerenog djeci vrtićke dobi, nabava vrhunskih dijagnostičkih uređaja u skladu sa svjetskim standardima čime se omogućila bolja dijagnostika i smanjuje mogućnost dijagnostičke pogreške, organizirana informativna kampanja tijekom ljeta za opću javnost, dostupnost i pravovremenost organiziranih besplatnih (bez uputnice) preventivnih pregleda kože za opću populaciju, uspješna koordinacija velikog broja ustanova na ostvarenju zajedničkog cilja, uspješno vođenje projekta od strane Gradskog ureda za zdravstvo, kontinuitet i održivost projekta te rad na daljnjem unapređenju aktivnosti unutar projekta prema potrebama. Na odabranim lokacijama u gradu Zagrebu postavljeni su i uređaji, mjerači UV indeksa koji daju podatke o razini UV zračenja (UV indeks). Ovisno o izmjerenom UV indeksu daju se informacije o preporučenoj razini zaštite (preporučenom faktoru zaštite).

U okviru projekta Djeluj sada svake se godine provodi javnozdravstvena akcija i organiziranju preventivni pregledi madeža za građane (bez uputnice). Sve veći odaziv na preventivne preglede dokazuje kako su javnozdravstvene akcije poput Djeluj sada iznimno važne za edukaciju građana.


© 2019 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar