Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 6. Br. 14 / 2019.
 
 
 

PUBLICISTIKA

 

Žene koje trče s vukovima

Clarissa Pinkola Estés

 

 

 

Ana Puljak dr.med.,
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Dr. Clarissa Pinkola Estés priznata je znanstvenica, pjesnikinja i jungovska psihoanalitičarka. I, kako sama voli naglasiti, cantadora - pripovjedačica. U poznatom bestseleru "Žene koje trče s vukovima", prevedenom na trideset jezika, duboko je ušla u žensku priču kroz njoj upravo najdraži pripovjedački medij.

Jedno od obilježja njezina rada u istraživanju psihe i u posttraumatskim tretmanima su književna djela, tumačenje starih arhetipskih bajki, priča i tradicionalnih narodnih pjesama, što je najviše došlo do izražaja u ovoj knjizi.

Uvlačenje pod tuđu kožu čitanjem odgovarajuće literature psihološki je proces. Kroz asocijativne i identifikacijske procese, čitatelj prorađuje svoje probleme, dvojbe, životne uloge i događaje. Tako utječe na psihološku komponentu zdravlja, a time i zdravlje u cjelini .Obradom, prikazom i predstavljanjem pojedinih knjiga, koje nisu nužno stručna literatura, čitateljima, odnosno pacijentima se mogu preporučiti ili kroz vođeno čitanje "obraditi" odgovarajući naslovi koji se mogu povezati s pojedinim odrednicama zdravlja (npr. uloga žene u obitelji, obiteljski problemi, snalaženje u novim životnim ulogama, posttraumatski procesi itd.). Knjiga "Žene koje trče s vukovima" posvećena je upravo ženskoj psihi, osnaživanju žene i poticanju onog intuitivnog, što je tipično, upravo za ženski spol. Kroz pripovijetke Clarrisa se dotiče bitnih psiholoških odrednica u životu svake žene, prekretnicama i ulogama koje nosi kroz život. U njoj se govori i o činjenici da većina stvari nije onakva kakvima se na prvi pogled čine. I o načinima na koje žena u emocionalno zahtjevnim situacijama može doći do odgovora, ali i upoznati autentičnu sebe.

"Intuicija je blago ženske psihe. Ona je poput nekog rašljarskoga oruđa ili poput kristala kroz koji se može gledati uz nevjerojatan unutarnji vid. Ona je poput mudre starice koja je uvijek s vama, koja vam točno kaže o čemu se radi, točno vam kaže treba li ići lijevo ili desno. Ona je oblik One koja zna, stare La que sabé, Divlje žene."

Clarrisa se kroz veliki broj različitih priča snažno dotiče i kreativnosti koje žene posjeduju, kao i spoznaja o ciklusu života, smrti i prirode - "U svakoj je ženi, bez obzira na dob, kulturnu pripadnost i obrazovanje, moćna intuitivna snaga, ispunjena strašću, stvaralaštvom I bezvremenskim znanjem o životu.". I preporučuje "Jedite. Odmarajte se. Između toga lutajte. Gradite privrženost. Volite djecu. Prigovarajte na mjesečini. Ljubite. Urličite često.".

A zašto baš knjiga? Jer, osim što nam daruje priču, pjesmu ili informaciju - knjigu možemo i dodirnuti. Knjiga ima svoj miris. I svoj put. Iz jedne ruke u drugu. Možemo ju staviti u torbu i nositi sa sobom čitav jedan svijet ili više njih. Ili upoznati, duboko i široko svoj svijet. Kao što je slučaj s ovom knjigom namijenjenom upravo nama - ženama. I muškarcima koji nas žele upoznati.


© 2019 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar