Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
 
 

Brojke govore

SPECIFIČNI PROBLEMI ŠKOLSKE DJECE I MLADIH

 

 

 

 

 

Marija Posavec, dr. med., spec. školske medicine Prim. mr. sc. Marina Polić Vižintin, dr. med., spec. javnog zdravstva
Zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“

 

Školska djeca i mladi u dobi od 7 do 19 godina čine 12,8% populacije grada Zagreba. U školskoj godini 2012/2013. u skrbi je bilo 162.557 djece i mladih: 58.406 (35,9%) učenika osnovnih škola; 40.543 učenika srednjih škola (24,9%); 63.608 studenata (39,1%). Razdoblje rasta, sazrijevanja i školovanja čini tu populaciju osjetljivom na poremećaje zdravlja u najširem smislu i zahtijeva posebnu pozornost zdravstvenih djelatnika. Kurativnu skrb o školskoj djeci provode liječnici obiteljske medicine i pedijatri, a preventivnu i specifičnu zdravstvenu zaštitu liječnici školske medicine u Zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar”. Na 15 lokacija rade 33 tima koja čine specijalisti školske medicine i više medicinske sestre/tehničari te skrbe za prosječno oko 4 926 pacijenata. Rad se odvija u ordinacijama ili u školama, uskom suradnjom s roditeljima, učenicima, nastavnicima i stručnim službama škola.

U ambulantnom morbiditetu za dobnu skupinu od 7 do 19 godina najzastupljenije su bolesti dišnog sustava sa 37% ukupne učestalosti, a među njima najviše je akutnih respiratornih infekcija. Slijede zarazne i parazitarne bolesti (10% ukupnog morbiditeta), od kojih su najčešće infekcije probavnog sustava. Od bolesti kože i potkožnog tkiva, koje čine 6,6% prvih dijagnoza, oko 51% su urtikarije, dermatitisi i ekcemi. Ozljede čine 5,5% ukupnog pobola djece i mladih. Među njima su najčešće površinske rane te ozljede lakše prirode. Slijede uganuća, nategnuća, iščašenja i prijelomi kostiju.

Zadaća školske i sveučilišne medicine je utvrđivanje i praćenje zdravstvenog stanja djece i mladih u dobi od 6 do 26 godina, analiza zdravstvenih pokazatelja, ukazivanje na zdravstvene potrebe populacije te odgovarajuća intervencija. Provođenjem organiziranih sistematskih pregleda i specifičnih probira prati se rast/razvoj i spolno sazrijevanje te rano otkrivaju potencijalni poremećaji kako bi se djeca pravovremeno uputila na obradu i liječenje.

Provođenjem redovitog obveznog cijepljenja i postizanjem visoke procijepljenosti pruža se individualna zaštita, ali i sprječava širenje zaraznih bolesti, ne samo u cijepljenim skupinama, osiguravajući tako zaštitu čitavoj populaciji grada Zagreba. Zdravstvenim odgojem educiraju se mladi o ciljanoj i za njih aktualnoj problematici spolnog zdravlja, prehrane i očuvanja mentalnog zdravlja s ciljem usvajanja zdravih životnih navika i ponašanja.

Praćenje psihosocijalne integracije i svladavanja školskih obveza djece s teškoćama provodi se kroz rad Povjerenstava za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta, čiji su predsjednici liječnici školske medicine. Prilagodbom školskih programa i uvjeta školovanja djetetu s teškoćama omogućava se integracija u redovni obrazovni sustav i ostvarivanje rezultata sukladnih kognitivnom potencijalu djeteta.

Profesionalna orijentacija radi uspješnog upisivanja srednje škole i stjecanja željenog i adekvatnog zanimanja započinje već u razrednoj nastavi praćenjem djece s kroničnim bolestima, dodatnom dijagnostikom i savjetovališnim radom s djecom i roditeljima. Savjetovalište za učenike, nastavnike i roditelje pruža svim korisnicima stručno i povjerljivo savjetovanje vezano uz spolno i mentalno zdravlje, teškoće u učenju, poremećaje hranjenja, rizična ponašanja i drugo.

Sistematski pregledi

Sistematski pregledi provode se sustavno kroz školovanje svakog učenika i to prije upisa u prvi razred, u petom i osmom razredu osnovne škole, prvom razredu srednje škole te na prvoj godini fakulteta. Sistematskim pregledima je u školskoj godini 2012./13. obuhvaćeno 100% djece dorasle za upis u prvi razred, 86,1% učenika petih i 90,2% učenika osmih razreda. U srednjoj školi je pregledano 74,5% učenika prvih razreda, dok je udio pregledanih studenata prve godine bio 76,4%. Sistematskim pregledima u školskoj godini 2012./13. utvrđeno je da 9,9% populacije ima prekomjernu tjelesnu/težinu (TT > 90 centile). Promatrajući prema spolu, udjeli su: 11,0% u muškoj i 9,0% u ženskoj populaciji. Pothranjenih (TT < 10 centile) je ukupno 4,2%: 4,0% dječaka i mladića te 4,4% djevojčica i djevojaka.

 

Slika 1

Slika 2

 
 

Najveća odstupanja od uhranjenosti primjerene dobi, spolu i visini pokazuju djeca u petom razredu osnovne škole, gdje je udio preuhranjenih 12,8%, a pothranjenih 5,5% (Slika 4). Takvi udjeli mogu se objasniti pretpubertetskim oscilacijama tjelesne težine. Kako je u 16% djevojaka već nastupila menarha i zamah u rastu moguć je relativni manjak težine u odnosu na visinu. Kod dječaka, koji čine veći udio među preuhranjenima, pak dolazi do nakupljanja masnog tkiva kao pripreme za zamah rasta koji će nastupiti nešto kasnije. Pubertetski razvoj po Tanneru jasno prikazuje veći stupanj pubertetskog razvoja u djevojaka (II., III. stupanj), nego u dječaka (I. i II. Stupanj).

Skolioza je zabilježena u 6,0% sistematski pregledanih (4,6% u osnovnoj školi; 8,0% u srednjoj školi i 8,4% na fakultetu). Dvostruko je više skolioza utvrđenih u ženskoj populaciji.

 
  Slika 3

Slika 4

 
 

Ostale strukturalne deformacije kralježnice, uključujući kifozu, ima 1,5%, a nepravilno držanje 14,9% pregledanih. Palpatorno povećana štitna žlijezda (0/I, I i >I) pronađena je u 4,6% djevojaka i 2,9% mladića.

Kriptorhizam je dijagnosticiran kod 92 dječaka pri upisu u prvi razred, što čini 1,1% populacije. Udio je vrlo visok, uzimajući u obzir obvezne sistematske preglede u predškolskoj dobi i mogućnosti pravodobnog utvrđivanja i tretmana poremećaja. Ostale anomalije spolovila zabilježene su u 4,8% osnovnoškolaca, 2,4% srednjoškolaca te 1,3% studenata.

U studentskoj populaciji je kod 4,8% pregledanih izmjeren povišen krvni tlak, pet puta češće u muškoj populaciji. Inocentni srčani šum ima 5,8% učenika osnovne škole, 3,9% srednje škole i 1,9% studenata, dok su verificirane srčane mane zabilježene kod 0,2% pregledanih. Refrakcijske anomalije ima 18,6% osnovnoškolaca, četvrtina srednjoškolaca i svaki treći student prve godine.

Cijepljenje i procjepljenost

Cijepljenje djece školske dobi provodi se prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 60/92), Pravilniku o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obvezi (NN 23/94) i godišnjem Programu cijepljenja Ministarstva zdravlja.

Obavezna cijepljenja koja provode timovi školske medicine su:

OSNOVNA ŠKOLA
  • 1. razred: morbili – rubeola – parotitis ; difterija – tetanus + poliomijelitis
  • 6. razred: hepatitis B – 3 doze
  • 7. razred: PPD test; tuberkuloza - cijepe se samo negativni na PPD-testu
  • 8. razred:difterija – tetanus + poliomijelitis
SREDNJA ŠKOLA

Završni razred: difterija – tetanus

Ukupno je provedeno 62.067 cijepljenja učenika osnovnih i srednjih škola. Iako je posljednjih godina globalni trend roditeljskog odbijanja cijepljenja vidljiv i u školskoj populaciji, procjepljenost je još uvijek vrlo visoka, viša i od zakonskog minimuma. Takav izvrstan rezultat u obuhvatu postiže se zahvaljujući iznimnom angažmanu timova školske medicine, posebno medicinskih sestara/tehničara koje nebrojeno puta telefonski pozivaju nemarne roditelje.

Prilog posljednjeg Kalendara cijepljenja je dokument o posljedicama odbijanja cijepljenja s kojima roditelj treba biti upoznat. Osim što je navedeni dokument neprimjeren za školsku populaciju, roditelji ionako odbijaju potpisati, a dio ih zahtijeva od školskih liječnika potpisana jamstva da je cjepivo sigurno. Za očekivati je sve veći broj odbijanja te se tom problemu mora pristupiti sustavno na nacionalnoj razini. Primjerice, u predškolskoj dobi djeca ne mogu ući u kolektiv, no za školsku djecu ne postoji takva vrsta ograničenja.

Tablica 1. Izvršenje programa obaveznog cijepljenja u gradu Zagrebu u 2012. godini

DIFTERIJA
TETANUS
REVAKCINACIJA

POLIOMIJELITIS
REVAKCINACIJA

MORBILI –
RUBEOLA –
PAROTITIS
REVAKCINACIJA
HEPATITITS B
PRIMO-VAKCINACIJA
TUBERKULOZA
Cijepljeno % Cijepljeno % Cijepljeno % Cijepljeno % Testirano % Cijepljeno nereaktora %
23 509 95,3 14 927 96,5 7 160 96,6 7 293 97,2 7106 96,2 2 072 97,6

U školskoj godini 2012./13. proveden je Program besplatnog cijepljenja protiv HPV-a za djevojčice, učenice osmih razreda osnovne škole, koji je financijski podupro Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba.

U 109 škola održani su roditeljski sastanci. Prisustvovala su ukupno 2 524 roditelja. Na cijepljenje se odazvalo 445 djevojaka, što čini 12% od ukupnog broja učenica 8. razreda.

Savjetovališni rad

Savjetovališni rad za učenike, roditelje i nastavno osoblje provodi se u svakoj školskoj ambulanti u trajanju od najmanje tri sata tjedno. Problematika zbog koje se najčešće obraćaju vezana je uz kronične bolesti, svladavanje školskog programa, poremećaje u ponašanju, mentalno i spolno zdravlje.

U školskoj godini 2012./13. ukupno se savjetovalištima obratilo 6 433 učenika, 3 509 studenata, 5 635 roditelja i 2 503 nastavnika. Učenici osnovnih i srednjih škola pomoć najčešće traže zbog kroničnih bolesti i poteškoća učenja, ali su i problemi mentalnog zdravlja zastupljeni sa 15,7%, odnosno 10,3%. Studenti se najčešće javljaju zbog pitanja vezanih uz spolno zdravlje (41,1% od ukupnog broja posjeta).

Tablica 2. Ukupan broj posjeta savjetovalištima u osnovnoj i srednjoj školi u školskoj godini 2012./13.

OSNOVNA ŠKOLA SREDNJA ŠKOLA

Učenici

Roditelji Obitelj Profesori Ostalo UKUPNO Učenici Roditelji Obitelj Profesori Ostalo UKUPNO
4 849 5 578 416 2 141 1 219 14 203 1 584 651 57 362 161 2 815

 

Tablica 3. Broj posjeta studenata/učenika savjetovalištima prema razlogu dolaska u školskoj/akademskoj godini 2012./13.

  PROBLEMI
UČENJA
RIZIČNA
PONAŠANJA
MENTALNO
ZDRAVLJE
REPRODUKTIVNO
ZDRAVLJE
KRONIČNE
BOLESTI
UKUPNO
Osnovna škola N 1 380 292 765 219 2 193 4 849
% 28,5 6,0 15,7 4,5 45,2 100,0
Srednja škola N 259 74 163 151 937 1 584
% 16,4 4,7 10,3 9,5 59,2 100,0
Fakultet N 173 268 456 1 440 1 172 3 509
% 4,9 7,6 13,0 41,1 33,4 100,0

 

Slika 5

Poseban program Savjetovališta za mlade, koji financira Gradski ured za zdravstvo, provodi se u svrhu zaštite i unaprjeđenja spolnog zdravlja adolescenata. Program savjetovališta podrazumijeva sveobuhvatno savjetovanje sa specijalistom školske medine vezano uz informacije i zaštitu od spolno prenosivih bolesti i neplanirane trudnoće, obradu i terapiju poremećaja ciklusa te partnersko savjetovanje. Prema potrebi, djevojke mogu napraviti pregled kod ginekologa koji je dio savjetovališnog tima, a mladići mikrobiološku obradu. Savjetovalište radi u poslijepodnevnim terminima dva dana u tjednu. Osim toga se adolescenti mogu radi savjetovanja obratiti i anonimno telefonom ili elektronskom poštom na adresi: skolska@stampar.hr.

Usluge Savjetovališta je u 2012. godini koristilo ukupno 1 545 djevojaka i 113 mladića u dobi od 15 do 27 godina. Pruženo je ukupno 1 705 usluga. Prema strukturi pruženih usluga najviše je bilo uzimanja PAPA obrisaka, individualnih savjetovanja, ginekoloških pregleda te dijagnostičke obrade i anonimnih savjetovanja telefonom ili e-mailom.

Tablica 4. Broj posjeta Savjetovalištu za mlade prema vrsti usluge

USLUGA Broj %
Savjetovanje sa školskim liječnikom Individualno savjetovanje 326 19,1
Savjetovanje parova 24 1,4
Pregled i dijagnostička obrada mladića 65 3,8
Dijagnostička obrada djevojaka 168 9,9
Ginekološki pregled PAPA test 385 22,6
Obrisak cerviksa za mikrobiološku obradu 64 3,8
HPV tipizacija 40 2,3
Kontrolni ginekološki pregledi 239 14,0
Ambulantna terapija 121 7,1
Konzultacije 85 5,0
Telefonsko savjetovanje Anonimno savjetovanje telefonom ili e-poštom 163 9,6
Cijepljenje protiv HPV-a Cijepljenje na zahtjev djevojaka starosti od 9 do 26 g. 25 1,4
Ukupno   1705 100,0

U 40% od 240 PAPA testova uzetih kod djevojaka koje su se prvi puta obratile u Savjetovalište dijagnosticirane su promjene. Najvećim se dijelom radilo o blažim upalama, no u 6% slučajeva dijagnosticiran je CIN I, dok su 2 djevojke imale citološke promjene u smislu CIN-a II. Za 68% djevojaka to je bio prvi pregled u životu.

 
 

Slika 6

Slika 7

 
 

U 2012. godini mikrobiološki su obrađena 54 mladića. U prvom mlazu jutarnjeg urina ili brisu uretre kod 37% mladića nalaz je bio pozitivan na jednog ili više uzročnika spolno prenosivih bolesti. U najvećem broju uzoraka detektirana je Ureaplasma urealyticum. Posjećenost savjetovališta, kao i nalazi dijagnostičkih postupaka ukazuju da je u postojećem sustavu zdravstvene zaštite upravo ovakav oblik otvorene mogućnosti pružanja informacija i usluga iz područja spolnog i reproduktivnog zdravlja za adolescente vrlo opravdan i potreban.

Zdravstveni odgoj

S obzirom da se radi o relativno zdravoj populaciji, posebna se pažnja posvećuje štetnim navikama na koje se nastoji preventivno i zdravstveno-odgojno djelovati. Cilj zdravstvenog odgoja je stjecanje temeljnih znanja o očuvanju i unapređenju zdravlja te primjena znanja i vještina u svakodnevnom životu. Odvija se kao zasebna aktivnost ili uz sistematske preglede i cijepljenja. Okvirne teme usklađuju se s potrebama i zahtjevima škole. Metode zdravstveno-odgojnog rada uključuju individualni rad, rad u malim skupinama, radionice, tribine, rasprave i predavanja. Zdravstveni odgoj namijenjen je učenicima, profesorima i roditeljima.

U školskoj godini 2012./13. zdravstvenim je odgojem obuhvaćeno ukupno 29 346 učenika osnovnih i 10 989 učenika srednjih škola te 4 406 studenata. Najčešće korištena metoda je predavanje. Od 2012. godine školska medicina uključena je i kao izvršitelj kurikuluma zdravstvenog odgoja Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Tablica 5. Broj učenika i studenata obuhvaćenih zdravstvenim odgojem u osnovnoj i srednjoj školi u školskoj godini 2012./13.

  Predavanje Grupni rad Tribina Ostalo Ukupno
OSNOVNA ŠKOLA 19 802 6 097 341 3 106 29 346
SREDNJA ŠKOLA 9 026 644 971 348 10 989
FAKULTET 1 924 1 972 0 510 4 406

Slika 8

Prema prijedlogu kurikuluma Zdravstvenog odgoja za osnovne i srednje škole Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, liječnici i medicinske sestre iz djelatnosti školske medicine aktivno bi i kontinuirano surađivali u provedbi. U školskoj godini 2012./2013. započeto je provođenje prema kurikularnim sadržajima i namjenskim tematskim jedinicama.

Tablica 6. Broj učenika obuhvaćenih zdravstvenim odgojem prema kurikulumu MZOS u osnovnoj i srednjoj školi u I. polugodištu školske godine 2012./13.

OSNOVNA ŠKOLA SREDNJA ŠKOLA Ukupno
Pravilno
pranje zuba
(I. razred)
Skrivene kalorije
(III. razred)
Rast i razvoj
od začeća do puberteta
(IV. razred)
Pubertet i higijena
(V. razred)
Vitalne funkcije organizma i
prva pomoć
(VII. razred)
Spolno
prenosive
bolesti
(VIII. razred)

Utjecaj
SPB na reproduktivno zdravlje
(I. razred)

Zaštita reproduktivnog zdravlja
(II. razred)
 
663 60 101 852 125 2 826 766 167 5 560

Upisi u prvi razred

Pregled prije upisa u prvi razred osnovne škole provodi se prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (N.N. 126/12.).

Nakon obavljenog sistematskog pregleda kod specijalista školske medicine te testiranja sposobnosti od strane škole, Povjerenstva za utvrđivanje psihofizičkog stanja, koja imenuje Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport, timskom sintezom predlažu daljnji postupak. Dijete se upisuje u školu prema redovnom ili primjerenom programu školovanja, a u slučaju potrebe početak školovanja se odgađa za jednu godinu. Timske sinteze su održane za 7 115 djece. Upis u prvi razred je odgođen za 9,5% djece ukupno (11,7% dječaka i 6,9% djevojčica). Prema nekom od primjerenih programa školovanja upisano je 2,5% dječaka i 1,3% djevojčica. Prema važećim propisima za odgodu upisa djeteta potrebna je suglasnost roditelja. Bez navedene suglasnosti Povjerenstvo koje čini školski liječnik i stručni tim škole ne mogu odgoditi upis djece koju smatraju nedovoljno zrelom, jednako kao niti spriječiti odgodu djece koja pokazuju zrelost za školu. Posljedično tome, relativno je visok broj odgođene djece.

OSNOVNA ŠKOLA

Ukupan broj timskih sinteza za pregledanu djecu

Upisano Odgođeno Upisano pod
određenim uvjetima
Dječaci Djevojčice Dječaci Djevojčice Dječaci Djevojčice Dječaci Djevojčice
3 790 3 325 3 251 3 052 445 229 94 44
100% 100% 85,8% 91,8% 11,7% 6,9% 2,5% 1,3%

 

Slika 9

 
© 2013 Zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr