Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 5. Br. 12 / 2018.
 
 
  tema-broja

ZAGREB-ZDRAVI GRAD

 

 

22. JESENSKI POSLOVNI SASTANAK HRVATSKE MREŽE ZDRAVIH GRADOVA

 

Marija Škes, mag. educ. reh.,
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

U Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održana je 16. studenog 2017. godine partnerska konferencija „Ulaganje u rani razvoj djece kroz intersektorsku suradnju“.

Cilj konferencije bio je izrada operativnog dokumenta za implementacije strategije Ulaganje u rani razvoj. Prijedlozi su bazirani na dokazima temeljenih intervencija te planiranju procesa implementacije. Konačni dokument – zajednička Platforma za izradu i implementaciju nacionalne strategije Ulaganje u rani razvoj djece bit će dovršen do kraja 2018. godine te upućen na mišljenje i daljnje postupanje sudionicima panela, Saboru i Vladi RH kao i gradovima i županijama – članovima Mreže zdravih gradova.

Prezentirani su primjeri dobre prakse u Gradu Zagrebu:

  • projekt Promocija zdravog radnog okruženja u Kliničkoj bolnici „Sveti Duh“;
  • uspostavljanje modela rane intervencije kod djece s neurorizikom i razvojnim odstupanjima;
  • unapređenje izvaninstitucionalne skrbi i liječenje osoba oboljelih od psihotičnih
    poremećaja i poslijeporodne depresije;
  • organizacija palijativne skrbi u Gradu Zagrebu;
  • prevencija karijesa kod djece predškolske i školske dobi u Gradu Zagrebu;
  • projekt Urbani vrtovi – proizvodnja i plasman zdrave hrane na lokalnoj razini;
  • poticanje i unapređenje zapošljavanja u Gradu Zagrebu.

Projekt Zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije globalni je projekt čiji je temeljni smisao uključivanje lokalnih „vlada“ u proces razvoja zdravlja kroz pružanje političke podrške – kako institucionalnim promjenama, tako i partnerskom planiranju sa zajednicom uz poticanje implementacije inovativnih projekata.

U drugom dijelu poslovnog sastanka održan je tematski okrugli stol: „Očuvanje i unapređenje zdravlja – politika i profesija – što je čiji posao?“ na kojem su stručnjaci i nacionalni koordinatori  Zdravih gradova iz Izraela, Velike Britanije, Austrije, SAD-a  održali predavanja sa sljedećim temama:

  • Da li su gradonačelnici Zdravih gradova zaista predani ideji zdravlja – prikaz rezultata evaluacijske studije;
  • Politika i profesija u promociji i očuvanju zdravlja – što je čiji posao?;
  • Zdravlje u svim okruženjima: zdrava javna politika i promicanje zdravlja na radnom mjestu;
  • Kardiovaskularne bolesti: gdje smo sada i što vezano uz to možemo napraviti?;
  • Kratka povijest javnog zdravstva.

Povodom obilježavanja 90-te obljetnice osnutka Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ održan je stručno-znanstveni skup „Zdravlje i zdravstvo: izazovi i mogućnosti – susret profesije i politike“. Upravo zbog neraskidive veze zdravlja i sustava zdravstva te politike i profesija, navedena tema je odabrana i kao centralna tema Poslovnog sastanka. Dvije su teme koje su na skupu prezentirane: prva je vezana uz zdravlje i sustav zdravstva i formulirana kroz pitanje „Da li ovako ustrojen sustav zdravstva odgovara zdravstvenim potrebama populacije i postiže li učinak na zdravlje?“, dok je druga vezana uz međuodnos politike i profesije i formulirana kroz pitanje „Što je čiji posao u očuvanju i unapređenju zdravlja – što radi politika, a što profesija?“. U poslijepodnevnom nastavku programa paralelno se odvijalo sedam radionica.

Na radionici „Planiranje za zdravlje na lokalnoj i nacionalnoj razini“, voditelja prof. emeritusa Silvija Vuletića, prof.dr.sc. Selme Šogorić i dr. Briana Robia, Atlanta prikazana su iskustva Programa Rukovođenje i upravljanje za zdravlje (Zdrave županije).

Nakon prikaza programa Zdrave županije, gosti radionice prezentirali su svoja nacionalna iskustva. Profesor John Middleton je prikazao Britanski model organiziranja profesionalnog javnog zdravstva (kroz Britansko kraljevsko liječničko društvo za javno zdravstvo) i izazove suradnje s nacionalnom vladom. Doktor Yoel Donchin iz Izraela je pokazao model koji osobno koristi u edukaciji liječnika u Bolnici „Hadassah“, Medicinskog fakulteta „Hebrew University“, Izrael pod nazivom Javno zdravstvo na platnu – zabava i učenje.


© 2018 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar