Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 5. Br. 12 / 2018.
 
 
  tema-broja

ČUVARI ZDRAVLJA

 

 

Unaprjeđenje zdravlja pripadnika romske nacionalne manjine

 

 

 

Maja Marić Bajs, dr. med. spec. javnog zdravstva,

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“

 

Na zdravlje pojedinca i život općenito, osim bioloških, genetskih i ponašajnih obilježja, značajan utjecaj imaju upravo obilježja socijalne grupe kojoj pojedinac pripada. Pripadnici romske nacionalne manjine zbog specifičnog načina života obilježenog nižim obrazovanjem pojedinih članova dodatno su osjetljivi na izloženost rizičnim čimbenicima koji ugrožavaju njihovo zdravlje.

Pripadnici romske nacionalne manjine zahtijevaju dodatni angažman javnozdravstvenih profesionalaca u edukaciji u smislu unaprjeđenja reproduktivnog zdravlja djevojaka i žena. Također, nužna je dodatna edukacija i preventivne aktivnosti na području usvajanja zdravih stilova života kako bi se osvijestio njihov utjecaj na unaprjeđenje zdravlja i spriječio razvoj široko rasprostranjenih kroničnih nezaraznih bolesti.

Prepoznavši navedeno, stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ osmislili su program „Unaprjeđenje zdravlja pripadnika romske nacionalne manjine“ koji je u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo proveden tijekom 2017. godine. Kao kratkoročni cilj ovog programa definirano je promoviranje zdravlja, odnosno motivacija pripadnika romske nacionalne manjine za usvajanje i održavanje zdravih stilova života, te postavljanje temelja zdravog reproduktivnog i spolnog života djevojaka i žena, a sve u cilju povećanja kvalitete života i prevencije nastanka bolesti. Dugoročni cilj je sprječavanje razvoja kroničnih nezaraznih bolesti pripadnika romske nacionalne manjine.

Glavne aktivnosti obuhvaćale su provođenje četiri preventivne javnozdravstvene akcije i osam tematskih edukativnih radionica tijekom 2017. godine. Javnozdravstvene radionice započinjale su edukativnim predavanjem liječnika, diplomiranog inženjera prehrambene tehnologije - nutricioniste ili magistra edukacijske rehabilitacije na temu „Reproduktivno i spolno zdravlje djevojaka i žena“, „Upoznavanje s pravima iz zdravstvenog osiguranja“ i „Zdravi stilovi života“. U okviru teme zdravih stilova života posebno su razrađene teme štetnih navika - alkoholizam i pušenje, tjelesne aktivnosti i zdravlja te pravilne i uravnotežene prehrane. Radionice su uključivale i aktivno sudjelovanje pripadnika romske nacionalne manjine. Svaki sudionik radionice dobio je edukativni letak i brošuru „Savjeti za zdravlje“ s kratkim pregledom navedenih tema.

Preventivni javnozdravstveni pregledi započeli su analizom anamnestičkih podataka nakon čega su mjereni krvni tlak i razina šećera u krvi (GUK). Ovisno o rezultatima uslijedilo je individualno savjetovanje o nastavku terapije i regulacije optimalnog krvnog tlaka i razine šećera u krvi, pravilnoj prehrani vezanoj uz navedena stanja te tumačenje rizičnih čimbenika za razvoj kardiovaskularnih nepovoljnih događaja. Svaka javnozdravstvena akcija trajala je četiri sata.

Akcije su održane 19. listopada, 9. i 23. studenoga te 13. prosinca 2017. godine u prostorijama mjesne samouprave Kozari bok IX. odvojak 11. u Zagrebu.

Kao mogući problem ovog programa detektiran je kvantitativno nezadovoljavajući odaziv ciljne skupine. Kao mogućnosti prevladavanja takvog problema predviđeno je produženje vremenskog okvira provođenja programa ili povećanje broja radionica i javnozdravstvenih akcija kako bi se obuhvatio veći broj pripadnika romske nacionalne manjine kroz sljedeću kalendarsku godinu. U konačnici u cilju obuhvata većeg broja pripadnika romske nacionalne manjine program se nastavlja provoditi kontinuirano i tijekom 2018. godine.


© 2018 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar