Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
Preventivna medicina
 
  God. 2. Br. 7 / 2015.
 
 
  Vezani sadržaji: Listopad - mjesec podizanja svijest o raku dojke  

U FOKUSU

 

MANJE SOLI ZA VIŠE ZDRAVLJA

 

 

 

 

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.
Služba za javno zdravstvo

Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

Prekomjerna upotreba soli uzrokuje povišenje krvnog tlaka kojeg povezujemo s pojavom bolesti srca i moždanim udarom, odnosno bolestima koje su danas vodeći uzroci smrti u svijetu. Pretjerani unos soli povezan je i s rakom želuca, bolestima bubrega i pojavom bubrežnih kamenaca, osteoporozom, pojavom edema.

Skretanja pažnje na rastući problem prevelike količine natrija u prehrani te uključivanja u inicijativu za smanjenje udjela soli u hrani - „Manje soli - više zdravlja“ glavni je cilj javnozdravstvenih akcija tijekom kojih se obilježava Svjetski tjedan podizanja svjesnosti o važnosti kuhinjske soli „Dan više bilja, manje soli“, „Dani kruha“ .

Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)

Dnevni unos soli za zdravu odraslu osobu iznosi manje od 5 grama soli ili manje od 2 grama natrija i najmanje 3,51 gram kalija kako bi se smanjio rizik oboljevanja od srčanih bolesti i moždanih udara.

Dob Maksimalni  dnevni unos soli
0-6 mjeseci <1 g
6-12 mjeseci 1 g
1-3 godina 2 g
4-6 godina 3 g

7-10 godina

5 g
11 i više godina 6 g

Jedna čajna žličica soli = oko 6 grama soli = maksimalni dopušteni dnevni unos!

Suvremenim prehrambenim navikama dnevno unosimo čak 5 do 10 grama kuhinjske soli više nego što je potrebno ljudskom tijelu. U Hrvatskoj je procijenjeni dnevni unos soli 12-18 grama. Žene prosječno dnevno konzumiraju oko 11 grama soli, a muškarci nešto više od 13 grama! Ostvarenje cilja smanjenja unosa kuhinjske soli, kao jedna od ključnih mjera suzbijanja kroničnih nezaraznih bolesti, postići će se postupno godišnjim smanjenjem od 4%. Na taj bi se način postupno mijenjale prehrambene navike i gotovo bi se neprimjetno prihvatile namirnice s manjom količinom kuhinjske soli.

Gotovo 80% soli koju dnevno konzumiramo odnosi se na „skrivenu” sol!

Veći dio soli koji unosimo u organizam skriven je u gotovoj ili polugotovoj hrani. Prije kupnje potrebno je pažljivo pročitati na deklaraciji proizvoda koliki je sadržaj natrija.

Izbjegavajte hranu s razmjerno visokim sadržajem soli:

  • pečene proizvode kao što su kruh, peciva te zobene ili kukuruzne pahuljice,
  • suhomesnate proizvode: salame, kobasice, hrenovke, paštete i druge slične proizvode,
  • konzervirano voće i povrće,
  • "brzu" hrana kao što su pizza, hamburgeri ili prženi krumpirići,
  • procesuiranu smrznutu hranu,
  • gotove umake, senfove, mojonezu, juhe iz vrećice,
  • grickalice kao što su čips, štapići, kikiriki, pistaciji, kokice,
  • tvrde sireve, sirne namaze, lisnato tijesto,
  • pazite na konzumaciju mineralne vode koja sadrži natrij,
  • dodajte više različitih okusa vašoj prehrani - razne vrste svježih i
    osušenih začina poboljšavaju i obogaćuju okus hrane. Začinsko bilje je najbolja
    zamjena za sol.

Brošura „Manje soli za više zdravlja“ (pdf)

Gotovo polovica preporučenog dnevnog unosa soli nalazi se u samo tri kriške kruha, koje u prosjeku teže oko 150 grama te sadrže oko tri grama soli. Ta „skrivena sol“ nalazi se i u brojnim drugim proizvodima zbog čega se nametnula potreba da se na neki način zaštiti krajnjeg potrošača, ne samo zakonskom regulativom prema proizvođačima nego i konkretnim navođenjem udjela kuhinjske soli na svim prehrambenim proizvodima. Svakodnevno je potrebno potrošače upozoravati na štetnosti prekomjernog unosa soli, ali i na jedan poseban način dodatno obilježavati proizvode jer je dokazano da sama deklaracija nije dovoljna.

Strateški plan za smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli u Republici Hrvatskoj 2015.-2019.

Cilj Strateškog plana za smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli jest postupno smanjivanje unosa kuhinjske soli u općoj populaciji Republike Hrvatske za prosječno 4% godišnje, sa sadašnjih 11,3 grama dnevno na 9,2 grama 2019. godine, a do 2025. godine na pet grama. To je u skladu s ostvarenjem plana SZO-je i UN-a o smanjenju unosa kuhinjske soli za 30% do 2025. godine, usvojenom u Europskom okviru za nacionalne inicijative za smanjenje unosa kuhinjske soli putem hrane (ESAN).

Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje 8 koraka za smanjenje unosa kuhinjske soli u populaciji na kojima se temelji Strateški plan za smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli u Republici Hrvatskoj 2015.- 2019.:

  1. podrška i opredjeljenje za promjene;
  2. utvrđivanje stanja (unos i glavni izvori kuhinjske soli u prehrani);
  3. ciljani programi za smanjenje unosa kuhinjske soli;
  4. osmišljavanje kampanje i uključivanje partnera;
  5. podizanje svijesti potrošača;
  6. jasno i jednostavno deklariranje proizvoda;
  7. partnerstvo i dogovori s prehrambenom industrijom;
  8. nadzor napretka i stalna evaluacija.

Ostvarenjem glavnog cilja nacionalne strategije – smanjenje unosa kuhinjske soli za oko 20% do 2020. godine, a što znači smanjenjem prosječnog dnevnog unosa za oko 2 grama primarno smanjenjem udjela u najčešće korištenim gotovim i polugotovim namirnicama, rezultiralo bi snižavanjem arterijskog tlaka na populacijskoj razini za 2 mmHg čime će se smanjiti prevalencija arterijske hipertenzije, sniziti ukupan kardiovaskularni rizik, smanjiti broj moždanih udara i infarkta miokarda, značajno smanjiti potreba za antihipertenzivima, uza sve očekivane i druge povoljne učinke na zdravlje izvan kardiovaskularnog, cerebrovaskularnog sustava i bubrega.

Potrebno je naglasiti kako je od svih javnozdravstvenih strategija, smanjenje unosa soli u prehrani jedna od najlakše provedivih javnozdravstvenih mjera. Za njezinu primjenu najvažnija je međusektorska suradnja, posebno s prehrambenom industrijom, s ciljem smanjenja sadržaja soli, odnosno soli u proizvodnom procesu, uvođenju zakonske regulative uz obavezno označavanje sadržaja natrija na deklaraciji proizvoda te zdravstveno odgojnim mjerama na području promicanja pravilne prehrane.

Literatura: Strateški plan za smanjenje prekomjernog unosa kuhinjske soli u Republici Hrvatskoj 2015.-2019.


  Vezani sadržaji: Listopad - mjesec podizanja svijest o raku dojke  
© 2015. Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar