Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
Preventivna medicina
 
  God. 2. Br. 6 / 2015.
 
 
  zdravi grad

 

ZAGREB –

ZDRAVI GRAD

 

 

 

 

 

 

 

 

Marija Škes, mag. educ. reh.

Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Grad Zagreb je pristupio VI. fazi Projekta “Zdravi grad” Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije temeljem Zaključka koji je usvojen na sjednici Skupštine Grada Zagreba početkom srpnja 2014. godine (Službeni glasnik br. 16/2014). Europski pokret „Zdravi gradovi“ započeo je 1986. godine jedan je od najdugovječnijih projekata Svjetske zdravstvene organizacije. Grad Zagreb jedan je od pokretača, a „nulta“ konferencija projekta „Zdravi gradovi“ održana je 1988. godine, upravo u Zagrebu. Danas je u europsku mrežu „Zdravih gradova“ Svjetske zdravstvene organizacije uključeno oko 100 „zdravih gradova“ koji se zalažu za unapređenje zdravlja svojih stanovnika.


VI. faza projekta „Zdravi grad“

Izvadak iz pristupnih dokumenata WHO:

Opće teme VI. faze Projekta „Zdravi grad“ Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, temelje se na Strategiji „Zdravlje 2020“ i njenoj prilagodbi provođenju na lokalnoj razini uzimajući u obzir opće ciljeve:

  • unapređenje „ zdravlja za sve“ i smanjenje nejednakosti u zdravlju,
  • unapređenje upravljanja zdravljem na lokalnoj razini.

Cilj je postići da zdravlje postane ključna vrijednost u gradskim politikama i preduvjet za daljnji razvoj. Gradski planovi, politike i strategije vezane uz unaprjeđenje okoliša, prijevoza, stanovanja, obrazovanja, skrbi za starije i slično, trebali bi biti usmjereni na poboljšanje zdravlja građana i smanjenje zdravstvene nejednakosti.

 

VI. fazu Projekta potrebno je provoditi kroz četiri opće teme:

  1. Ulaganje u zdravlje kroz cjeloživotno učenje i osnaživanje ljudi
  2. Rješavanje javnozdravstvenih prioriteta
  3. Jačanje kapaciteta javnog zdravstva i zdravstvenog sustava
  4. Organiziranje zajednice koja pruža podršku svojim građanima (jačanje „otpornosti“ zajednice na stalne promjene u okruženju)

Sukladno tome, gradovi sudionici VI. faze obavezni su sustavno pratiti utjecaj lokalnih politika, planova i strategija na zdravlje, kao i zdravstvenu nejednakost, socijalnu uključenost i potrebe vulnerabilnih skupina građana.

Gradovi sudionici VI. faze moraju donositi godišnje planove aktivnosti vezano uz ključne teme te uz zdravlje i zdravstvenu jednakost. Dužni su osigurati mehanizme sustavnog praćenja (monitoringa) i vrednovanja (evaluacije) svojih aktivnosti, kao i dostaviti godišnji izvještaj Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, odnosno omogućiti joj kontinuirano vrednovanje Projekta. Gradovi također trebaju biti spremni i na vanjsko vrednovanje i evaluaciju od strane Svjetske zdravstvene organizacije.

Skupština zdravlja 2014.

U Starogradskoj vijećnici 8. prosinca 2014. godine održana je evaluacijska konferencija Projekta „Zagreb - zdravi grad“ pod nazivom „Skupština zdravlja“ u organizaciji Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo u suradnji s Hrvatskom mrežom zdravih gradova. Evaluacijska konferencija „Skupština zdravlja“ saziva se svakih pet godina s ciljem:

  • podnošenja izvješća široj javnosti o aktivnostima projekta u prethodnoj V. fazi te
  • radi potrebe redefiniranja prioritetnih područja aktivnosti projekta „Zagreb zdravi grad“ u VI. fazi
    koja obuhvaća razdoblje od 2014. do 2018. godine.

Polazeći od temeljnih načela projekta „Zdravi grad“, Europskog ureda Svjetske zdravstvene organizacije – multisektorskog pristupa i aktivnog sudjelovanja građana, evaluacijska konferencija okupila je široku platformu sudionika, predstavnika različitih društvenih grupa. U radu konferencije sudjelovali su: političari (gradski vijećnici, zastupnici, predstavnici lokalne samouprave, Vijeća gradskih četvrti), stručnjaci (predstavnici ustanova iz sustava zdravstva, socijale, obrazovanja i akademske zajednice), uprave (predstavnici Gradskih ureda i službi) te predstavnici različitih udruga građana (zdravstvenih, socijalnih, kulturnih, ekoloških).

U uvodnom dijelu je pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med., u ime domaćina Grada Zagreba, zajedno s nacionalnom koordinatoricom Hrvatske mreže zdravih gradova prof. dr. sc. Selmom Šogorić pozdravila je sudionike uz želju za uspješnim radom Skupštine. Ujedno su svoju podršku radu Skupštine zdravlja dali predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Darinko Kosor, predsjednica Odbora za zdravstvo, prof. Ana Stavljenić- Rukavina te prof. dr. sc. Antoinette Kaić Rak, voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH koja je ujedno naglasila: „Čestitam vodstvu Grada Zagreba i svim sudionicima koji su bili aktivno uključeni u provedbu pete faze projekta „Zagreb – zdravi grad“ na postignutim rezultatima i osjetljivosti za potrebe svojih građana. Gradu Zagrebu želim da i dalje služi kao primjer grada koji stavlja zdravlje visoko na listu svojih prioriteta te da nastavi provoditi aktivnosti i ulagati u programe koji čuvaju zdravlje svih građana i posjetitelja grada Zagreba.“

„Izvještaj o postignućima i rezultatima provođenja Projekta Zagreb – zdravi grad u V. fazi“ u proteklih pet godina predstavila je prof. dr. sc. Mirna Šitum, čime je službeno zaključena V. faza projektnog kruga. Izvještaj je priredio koordinator projekta temeljem izvještaja o radu šireg Tima Projekta “Zagreb zdravi grad”. VI. faza projekta započela je prezentiranjem najnovije „Gradske slike zdravlja“ koju je izradio Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.

Nakon prikaza osnovnih pokazatelja o sadašnjem stanju zdravlja zajednice, sudionici Skupštine zdravlja - predstavnici struke, uprave i građana prvo individualno ispunjavajući “Matricu odabira prioriteta”, a zatim kroz rad u desetak malih grupa, iskazuju što vide kao prioritete za buduće djelovanje u okviru Projekta “Zagreb zdravi grad”.

Predstavnici svake grupe plenarno su prezentirali prioritete svoje grupe, a temeljem njihovih prijedloga, nacionalna koordinatorica HMZG prof. dr. sc. Selma Šogorić na završnom dijelu konsenzus konferencije prezentirala je prijedlog odabranih područja djelovanja Projekta “Zagreb zdravi grad” u VI. fazi:

  • palijativna skrb,
  • mentalno zdravlje,
  • promocija zdravlja i prevencija bolesti,
  • obitelj i zdravlje,
  • nezaposlenost,
  • zdravo urbano planiranje i okoliš.

Po završetku Skupštine zdravlja predstavnici struke, uprave i organizacija civilnog društva pozvani su da se sukladno osobnom interesu uključe u rad tematskih grupa.


© 2015 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar