Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
Preventivna medicina
 
  God. 2. Br. 6 / 2015.
 
 

farmakoterapija

Uloga antivirotika u liječenju gripe

 

 

 

 

 

 

 

 

Martina Bago, mag. pharm. i
prof. dr. sc. Josip Čulig, prim. dr. med., spec. klin. farmakolog

Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Antivirotici su lijekovi koji se koriste za liječenje gripe uzrokovane virusima influence, kao i za sprečavanje gripe tijekom epidemije u zajednici. Navedeni lijekovi ublažavaju simptome gripe i skraćuju trajanje bolesti. Njihovo uzimanje preporuča se rizičnim skupinama bolesnika kao što su: djeca mlađa od 10 godina, osobe starije od 65 godina, osobe s određenim kroničnim bolestima, osobe koje su na imunosupresivnoj terapiji te trudnice i žene u periodu nakon poroda. Zdravim odraslim osobama se ne preporučuju. Antivirotici se moraju uzimati pod liječničkim nadzorom te se izdaju na recept.

U Republici Hrvatskoj registrirana su dva antivirotika za liječenje influence A i B: oseltamivir (Tamiflu) i zanamivir (Relenza). Navedeni lijekovi su selektivni inhibitori neuraminidaze, enzima koji se nalazi na površini virusa influence. Virusna neuraminidaza pomaže oslobađanju novostvorenih virusnih čestica iz inficiranih stanica i može olakšati prolaz virusa kroz sluznicu do površine epitelnih stanica te tako omogućiti infekciju drugih stanica virusom. Inhibicija ovog enzima je in vivo i in vitro pokazala aktivnost usmjerenu protiv replikacije virusa influence A i B. Oseltamivir dolazi u obliku tableta i sirupa dok je zanamivir inhalacijski lijek. Oseltamivir se koristi za liječenje i prevenciju gripe u odraslih i djece starije od jedne godine, a u djece mlađe od jedne godine koristi se za liječenje i prevenciju tijekom pandemijske epidemije gripe. Zanamivir se koristi za liječenje i prevenciju gripe u odraslih i djece starije od pet godina. Prema važećoj Osnovnoj listi lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, oselatamivir i zanamivir se koriste u slučaju pandemijske gripe, ako je ista proglašena po odluci kriznog stožera Ministarstva zdravlja. U ljekarnama su trenutno dostupne oseltamavir tablete. Cijena oseltamivir tableta 10x30 mg u ljekarnama je 102,57 kuna, 10x45 mg je 141,04 kuna, a 10x75 mg je 197,38 kuna. Oseltamivir sirup i zanamivir trenutno nisu dostupni u veledrogerijama i ljekarnama te se mogu se naručiti interventno. Zbog toga im je cijena viša od cijene na Osnovnoj listi lijekova HZZO-a. Cijena oseltamivir sirupa 65 ml (6mg/ml) je 238,77 kuna, a zanamivir praška inhalata 20x5 mg 315,00 kuna.

Doza oseltamivira za odrasle i adolescente s 13 godina i više, je 75 mg jednom ili dva puta dnevno, ovisno o indikaciji. Za djecu mlađu od 13 godina, doza se prilagođava ovisno o tjelesnoj težini i uzima se također jednom ili dva puta dnevno, ovisno o indikaciji. Oseltamivir se u liječenju gripe uzima dva puta dnevno, ujutro i navečer. Važno je lijek uzimati pet dana, čak i ukoliko poboljšanje nastupi i ranije. Za prevenciju gripe ili nakon kontakta s oboljelom osobom uzima se jednom dnevno tijekom deset dana, najbolje ujutro uz doručak. Liječenje se može nastaviti još 6 do 12 tjedana u posebnim slučajevima, kao što je epidemija gripe ili kod bolesnicka s oslabljenim imunološkim sustavom. Oseltamvir se može uzeti neovisno o obroku, iako uzimanje uz obrok može smanjiti mučninu i povraćanje.

Doza zanamivira u liječenju gripe za odrasle i djecu stariju od pet godina je dva udisaja lijeka (dva mjehurića s jednog rotadiska) - dva puta na dan tijekom pet dana. Za pomoć u sprečavanju gripe, ako netko u kućanstvu ima gripu, doza za odrasle i djecu stariju od pet godina je dva udisaja lijeka jedanput na dan tijekom deset dana. Ako u zajednici vlada epidemija gripe, odrasli i djeca starija od pet godina uzimaju dva udisaja lijeka jedanput na dan tijekom najviše 28 dana.

Vrlo je važno započeti uzimanje ovih lijekova na vrijeme. Oseltamivir se u liječenju gripe mora uzeti unutar 48 sati od pojave prvih simptoma, a u prevenciji gripe se mora uzeti unutar 48 sati od kontakta s oboljelom osobom. Zanamivir se u liječenju gripe kod odraslih mora uzeti unutar 48 sati od pojave prvih simptoma dok se kod djece mora uzeti unutar 36 sati od pojave prvih simptoma. U prevenciji gripe se zanamivir mora uzeti unutar 36 sati od kontakta s obolPrema podacima Europske agencije za lijekove (European Medicines Agency, EMA), u studijama u kojima se ispitivalo liječenje oseltamavir je kod bolesnika starijih od 18 godina smanjio trajanje bolesti s prosječno 5.2 dana u placebo grupi na 4.2 dana kod bolesnika koji su uzimali oseltamavir u dozi od 75 mg dva puta dnevno tijekom pet dana. Kod rizičnih bolesnika (bolesnici s 65 godina starosti i više te bolesnici s kardiološkim i/ili respiratornim bolestima) trajanje gripe nije bilo statistički značajno smanjeno. Prosječno smanjenje trajanja bolesti kod djece od jedne do šest godina bilo je 1,5 dan. U grupi koja je uključivala djecu u dobi između 6 i 12 godina koja boluju od astme trajanje gripe nije bilo smanjeno. U studijama u kojima se ispitivala prevencija, oseltamavir je smanjio incidenciju gripe kod osoba koje su bile u kontaktu s osobom oboljelom od gripe. U studiji koja je provođena za vrijeme epidemije, 1,2% ispitanika koji je uzimao oseltamavir u dozi od 75 mg jednom dnevno tijekom šest tjedana razvilo je gripu nakon kontakta, u usporedbi s 4,8% ispitanika koji su primali placebo. U obiteljima u kojima je jedan član imao gripu, 7% članova obitelji iz kućanstva razvilo je gripu kada su uzimali oseltamavir tijekom deset dana, dok je u grupi koja nije preventivno primala oseltamavir bilo 20% oboljelih članova.

Prema podacima iz Sažetka opisa svojstava lijeka, zanamavir u dozi od 10 mg dva puta na dan oralnom inhalacijom ublažava simptome influence i skraćuje njihovo srednje trajanje za 1,5 dan u odraslih. Medijan vremena do ublažavanje simptoma influence u starijih osoba (≥65 godina) i u djece u dobi od pet do šest godina nije značajno smanjen. Djelotvornost zanamavira dokazana je u inače zdravih odraslih osoba ako se liječenje započne unutar 48 sati od nastupa simptoma te u inače zdrave djece ako se liječenje započne tijekom 36 sati od nastupa simptoma. U placebom kontroliranom ispitivanju u bolesnika s pretežito blagom do umjerenom astmom i/ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću nije bilo klinički značajne razlike između zanamivira i placeba u forsiranom ekspiracijskom volumenu u prvoj sekundi (FEV1) ili vršnom ekspiratornom protoku zraka (PEF) mjerenima tijekom i nakon završetka liječenja. U ispitivanju unutar kućanstva u kojima je bio jedan član obolio od influence, omjer kućanstva s barem jednim novim slučajem simptomatske influence je bio smanjen s 19% u skupini koja je primala placebo na 4% u skupini koja je primala zanamivir oralnom inhalacijom u dozi od 10 mg jednom na dan tijekom deset dana. Ispitivanje zanamivira u sezonskoj profilaksi koje je uključivalo necijepljene, zdrave osobe u dobi od 18 godina i više smanjilo je incidenciju simptomatske influence s 6,1% u skupini koja je primala placebo na 2% u skupini koja je primala zanamivir.

Zanimivir je općenito dobro podnošljiv. Niža bioraspoloživost zanamivira može objasniti manju toksičnost zanamivira u odnosu na oseltamavir (Cochrane).

Zbog ograničenog iskustva primjene zanamivira u bolesnika s teškom astmom, treba pažljivo razmotriti odnos rizika i očekivane koristi liječenja pa zanamivir ne treba primijeniti ukoliko ne postoji mogućnost pažljivog medicinskog praćenja i nije dostupna odgovarajuća klinička oprema u slučaju bronhokonstrikcije. U bolesnika s perzistentnom astmom ili teškom kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću treba optimalno prilagoditi liječenje podležeće bolesti tijekom liječenja zanamivirom. Ako se zanamivir ocijeni prikladnim za liječenje bolesnika s astmom ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću, bolesnike treba obavijestiti o mogućem riziku od nastupa bronhospazma tijekom liječenja zanamivirom te da uvijek uz sebe moraju imati dostupan brzo djelujući bromhodilatator. Bolesnike na terapiji održavanja inhalacijskim bronhodilatatorima treba uputiti da te lijekove uzmu prije zanamivira.

Američka agencija za hranu i lijekove (Food and Drug Administration, FDA) 19. prosinca 2014. godine odobrila je upotrebu peramivira (Rapivab) za liječenje influence kod bolesnika starijih od 18 godina, koji boluju od akutne nekomplicirane gripe i kod kojih simptomi gripe ne traju dulje od dva dana. Peramivir je prvi odobreni intravenski inhibitor neuraminidaze. Primjenjuje se u samo jednoj dozi od 600 mg. U studiji ispitivanja djelotvornosti trajanje simptoma kod ispitanika koji su primili jednu dozu peramivira od 600 mg skratilo se za 21 sat u odnosu na placebo. Djelotvornost kod bolesnika s teškim oblikom gripe koji zahtjeva hospitalizaciju nije dokazana. Najčešća nuspojava peramivira je dijareja. Rijetke, ali ozbiljne nuspojave su teške kožne reakcije preosjetljivosti kao što su Stevens-Johsnson sindrom i multiformni eritem.

Zaključak

Važno je naglasiti kako antivirotici nisu zamjena za cijepljenje protiv gripe. Osim toga, njihovu primjenu treba započeti unutar dva dana od početka pojave simptoma. U suprotnom njihova primjena nije isplativa (farmakoekonomski).


© 2015 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar