Na vijest o katastrofalnoj poplavi koja je pogodila istočnu Slavoniju Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" promptno je reagirao i ponudio svu potrebnu stručnu i materijalnu pomoć Zavodu za javno zdravstvo Vukovarsko – srijemske županije. Odmah nakon odluke Ministra zdravlja o proglašenju opasnosti od epidemije zaraznih bolesti na poplavljenom području, formirani su timovi stručnih djelatnika našeg Zavoda (epidemiolozi, inženjeri i tehničari) koji su upućeni kao ispomoć u radu na asanaciji poplavom pogođenih županija.
Epidemiološki timovi Zavoda bili su aktivno uključeni u provedbu brojnih javnozdravstvenih mjera sa ciljem sprječavanja i suzbijanja širenja zaraznih bolesti, sukladno naputcima HZJZ-a i Kriznog stožera Ministarstva zdravlja.
U svrhu što bolje procjene epidemiološke situacije na poplavljenim područjima poduzimani su brojni epidemiološki izvidi i ankete. U samom početku prioritet epidemioloških izvida bilo je utvrditi stanje javnog vodoopskrbnog sustava pogođenih naselja, kao i nadzor nad uspostavljanjem alternativne vodoopskrbe (autocisterna) u nadležnosti lokalne samouprave i komunalnih poduzeća. Iz tog razloga svakodnevno se uzorkovala voda za mikrobiološku i kemijsku analizu te se provjeravala prisutnost slobodnog klora. Isto tako napravljene su preliminarne mikrobiološke analize tla, kao i analize tla na teške metale.
Epidemiološke aktivnosti bile su usmjerene, između ostalog, na svakodnevno praćenje pojavnosti zaraznih bolesti koje su od javnozdravstvenog značaja za zdravlje stanovništva poplavljenih područja. Na osnovu analize epidemiološke situacije davane su preporuke i predlagane protuepidemijske mjere za sprječavanje nastanka i širenja zaraznih bolesti. Jedna od preventivnih epidemioloških mjera koje su se provodile na terenu bilo je i cijepljenje osoba koje su zbog prirode posla na asanaciji poplavljenih područja bile pod povećanom opasnosti da obole od određenih zaraznih bolesti.
Istovremeno s navedenim aktivnostima provodila se i protuepidemijska javnozdravstvena edukacija o postupanju u poplavama stradalih stanovnika. Težište preventivnog epidemiološkog prosvjećivanja bilo je prvenstveno usmjereno na davanje uputa o pravilnoj higijeni ruku; higijenskoj pripremi i čuvanju hrane; pravilnoj dezinfekciji i upotrebi vode za piće; uputa o čišćenju, pranju i dezinfekciji poplavljenih stambenih i gospodarskih objekata, okoliša i individualnih vodoopskrbnih objekata; pražnjenju septičkih jama; uputa o pravilnom postupanju s uginulim životinjama i još mnogih drugih. Nakon provedene asanacije terena i mehaničkog čišćenja pristupilo se mjerama dezinfekcije, dezinsekcije komaraca i deratizacije radi sprječavanja nastanka zaraznih bolesti i epidemija.
O poduzetim preventivnim epidemiološkim aktivnostima naših timova na terenu svakodnevno su izvještavani HZJZ i Zavodi županija zahvaćenih poplavom.
Mr. sc. Ljiljana Bačun-Ivček, dr. med., spec. epidemiolog i Darko Krajcar, san. ing. s Odjela za DDD (u mirovini) bili su prvi sa strane našeg Zavoda koji su, zajedno s epidemiološkim timovima Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko – srijemske županije, napravili sveobuhvatnu i temeljitu procjenu epidemiološke situacije na poplavljenom području. Na osnovu njihovog izvješća napravljen je plan epidemioloških aktivnosti za ostale timove našeg Zavoda koji su nakon toga krenuli u ispomoć.
|