Funkcije kože
Koža (grč. dermis; lat. cutis) je vrlo složen, a ujedno i naš najveći organ koji pokriva cijelu površinu tijela. Osnovna funkcija kože je zaštita tijela i unutarnjih organa od negativnih utjecaja iz okoline. Koža nas štiti od mehaničkih, kemijskih i bioloških štetnih utjecaja, dehidracije, štetnog sunčeva zračenja i patogenih mikroorganizama. Osim toga, koža ima i termoregulacijsku, sekrecijsku i osjetilnu funkciju. Prima raznovrsne podražaje koji rezultiraju osjetima dodira, topline, hladnoće, boli, vibracije, pritiska. Receptori za te osjete su živčani završeci kojih u koži ima nekoliko milijuna, vrlo neravnomjerno raspoređenih (ovisno o funkciji dijela tijela koji koža pokriva, npr. jagodice na prstima imaju iznimno velik broj osjetilnih živčanih završetaka). Koža ima i vrlo važnu funkciju u imunološkim procesima organizma.
Površina kože u odrasla čovjeka prosječne visine iznosi 1,7 m2, a težina oko 18% ukupne težine tijela. Koža je odgovorna za stvaranje vitamina D u našem organizmu.
Ovaj vitamin nije potreban samo za zdravlje koštanog tkiva, već je odgovoran i za brojne druge funkcije u organizmu.
Struktura kože
Epidermis
Naziv dolazi od grčkog epi (iznad) što označava sloj koji se nalazi iznad svih ostalih slojeva kože. Taj sloj je u izravnom dodiru s okolinom. Čini ga više slojeva skvamoznog epitela sa bazalnim slojem na granici sa dermisom.
U epidermisu nema krvnih žila, a stanice se hrane difuzijom iz donjih slojeva kože. Najveći broj stanica ovog sloja su keratinociti sa ponekim melanocitom i Langerhansovim stanicama.
Ovaj sloj kože sastoji se od više podslojeva ovisno o tome kakve stanice pretežno nalazimo na određenoj visini sloja. Stanice nastaju u najnižem sloju (bazalnom) i putuju kroz sve slojeve prema površini kože a na tom putu dolazi do tvz. keratinizacije. Stanice površinskog sloja epidermisa se neprestano ljušte i obnavljaju.
Ovaj sloj kože ima funkciju zadržavanja vode u tijelu, zaštite od infekcija i različitih štetnih vanjskih utjecaja (kemijskih, mehaničkih i sl.).
Dermis
Ispod epidermisa nalazi se sloj kože građen od vezivnog tkiva, kolagena i elastina. U tom sloju kože nalaze se brojna osjetilna tjelešca (mehanoreceptori, živčani završeci) kojima primamo osjete dodira i topline. U ovom se sloju također nalaze i folikuli dlaka, žlijezde znojnice i lojnice, limfne i krvne žile pomoću kojih se, između ostalog, regulira temperatura tijela. Širenjem i sužavanjem krvnih žila, odnosno povećanim ili smanjenim protokom krvi toplina se „otpušta“ iz tijela kad nam je vruće, odnosno zadržava u tijelu kada nam je hladno. U regulaciji topline sudjeluju i brojni drugi mehanizmi našeg organizma.
Bazalnim slojem stanica ovaj sloj povezan je sa potkožnim slojem masnog i vezivnog tkiva.
Subkutis
Ovaj sloj kože čine potkožno masno tkivo i nešto veziva, koji zapravo nije dio kože, ali povezuje kožu sa mišićima i kostima. Količina masnog tkiva u ovom sloju ovisi o genetskim faktorima, načinu prehrane i stilu života. Potkožno masno tkivo služi nam kao svojevrsna rezerva u slučaju nedostatka hrane i kao „amortizirajuće tkivo“ pri eventualnom padu i ozljedi.
|