Danas oboljeli od različitih bolesti pokazuju inicijativu i motiviranost za aktivnim sudjelovanjem u donošenju medicinskih odluka. Aktivno sudjelovanje oboljele osobe poboljšava ishod liječenja i zadovoljstvo pacijenata. Međutim, za učinkovito participiranje u donošenju medicinskih odluka potrebne su stručne i provjerene informacije. U načelu, pacijenti traže informacije iz različitih izvora o tijeku bolesti, uzrocima, prognozi, dijagnostičkim i terapijskim mogućnostima i rehabilitaciji, dok neke zanimaju i alternativni oblici liječenja. Vodeći izvor informacija za bolesnike sve češće je Internet.
Zbog navedenih razloga značajne su javnozdravstvene kampanje, u koje su uključene udruge ili su one nosioci aktivnosti, u prevenciji bolesti kako bi široj populaciji bile dostupne informacije o značaju, važnosti, načinu nastanka te posljedicama bolesti, kao i poticanje naših sugrađana na promjenu ponašanja te usvajanje zdravih navika i životnih stilova. Udrugu žena oboljelih od raka dojke, njihovih obitelji i prijatelja „SVE za NJU!” osnovale su tri pacijentice još 2008. godine. Cilj ove dobrovoljne, humanitarne, nevladine i neprofitne organizacije je pružanje informacijske, psihološke i logističke pomoći ženama oboljelim od raka dojke i njihovim obiteljima. Udruga „SVE za NJU” osnovala je 2010. godine Centar za psihološku pomoć ženama oboljelim od svih vrsta raka u kojem želi pomoći oboljelim ženama i njihovim obiteljima. Aktivnosti koje se provode u Centru za psihološku pomoć su psihoterapija, edukacijske radionice i specijalizirani programi za oboljele žene. U sklopu psihoterapije stručnjaci pružaju individualnu, partnersku, obiteljsku psihološku pomoć, grupne psihološke tretmane, organizirane su i grupe podrške. Teme koje se obrađuju u okviru edukativnih radionica su nutricionizam, psihoonkologija i tehnike opuštanja. Specijalizirani programi za oboljele žene su joga, antistres program „Umijeće življenja” i fitness. Također, Centar za psihološku pomoć osigurava smještaj ženama koje dolaze na terapiju iz drugih gradova, a slabijeg su imovinskog statusa.
Breast test
Rano otkrivanje raka jest, uz prevenciju, jedan od najvažnijih načina kojim se može postići bolje liječenje, bolja kontrola bolesti, a time i smanjenje smrtnosti. Početkom 2014. godine promovirana je kampanja Breast test. Radi se o mobilnoj aplikaciji koja u samo šest koraka objašnjava kako napraviti pravilan samopregled dojki. Osim toga, u svakom trenutku korisnice aplikacije mogu voditi dnevnik s bilješkama, provjeriti termin posljednjeg pregleda i aplikacija će ih podsjetiti kada je vrijeme za napraviti novi. Na neke se čimbenike ne može utjecati, ali rana je dijagnoza najvažnija za uspješno izlječenje, a pravilan i redoviti samopregled presudan je za rano otkrivanje promjena u dojci. Aplikacija je potpuno besplatna i dostupna na Google Play za Android i iTunes marketu za Apple uređaje. Breast test aplikacija rezultat je suradnje Udruga “SVE za NJU!” i Europa Donna te Saveza udruga protiv raka dojke, a partneri projekta su tvrtke Vipnet i Roche. Time se na posve nov način, putem mobilne aplikacije, omogućuje ženama Hrvatske aktivna edukacija kako na brz i jednostavan način učiniti samopregled dojki.
Cilj zajedničkoga projekta je:
- postići široku dostupnost testa svim ženama u RH pomoću besplatne mobilne aplikacije,
- proširiti svijest o korisnosti čestih kratkih samopregleda dojki (jedanput mjesečno),
- educirati žene kako to na brz i jednostavan način učiniti.
Događanja
Mjesec listopad je mjesec obilježavanja borbe protiv raka dojke. Prva subota u listopadu obilježava se kao Dan ružičaste vrpce, a posvećena je podizanju svjesnosti i brige o dojkama, važnosti ranog otkrivanja i liječenja raka dojke. Odvojiti vrijeme za vlastito zdravlje i zdravlje drugih, posebno za podršku oboljelima i obiteljima te učiniti sve za one s uznapredovalim karcinomom - to je poruka ovogodišnje kampanje borbe protiv raka dojke. Tijekom listopada održat će se niz humanitarno-edukativnih aktivnosti s ciljem osvještavanja žena o potrebi provođenja redovitih kontrola, s posebnim naglaskom na žene mlađe od 50 godina koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom prevencije raka dojke.
Udruga “SVE za NJU!” 2. listopada 2014. u 17,00 sati u Hrvatskom liječničkom zboru, u povodu Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke organizira Simpozij na temu „Nasljeđivanje raka dojke, genetičko testiranje, savjetovanje i profilaktička mastektomija.“ Stručnjaci, oboljele i zdrave žene te drugi zainteresirani upoznat će se sa suvremenim spoznajama znanstvene i kliničke prakse u ovom području, primarno sa stajališta mogućnosti za otkrivanje povišenog rizika za razvoj raka dojke i načina za njegovo smanjenje. U tom segmentu je iznimno važno genetsko savjetovanje žene kako bi u postupku savjetovanja dobila sve informacije i pronašla odgovore na pitanja te donijela odluku. Simpozij će otvoriti pitanja hrvatske prakse i mogućnosti žena u Hrvatskoj da doznaju vlastiti rizik obolijevanja od raka dojke.
Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Udruga „2STEP ZAGREB“ i Muzej suvremene umjetnosti organizatori su Javnozdravstvene humanitarne akcije "Zumbathon – Muškarci plešu za žene", koja će se održati u MSU-u 25. listopada 2014. godine u vremenu od 17,00 do 20,00 sati. Cilj ove akcije je podići svijest o važnosti ranih pregleda, kao i pružiti podršku ženama oboljelim od raka, uz sudjelovanje njihovih obitelji. Ulaz će se naplaćivati prodajom silikonskih narukvica sa zdravstvenom porukom i rozih lampiona, a cjelokupan je prihod namijenjen Udruzi "SVE za NJU!". Zavod će donirati pet tretmana medicinske limfne drenaže mastektomiranim ženama, pet mamografskih pregleda i pet dijagnostičkih pretraga tekućinskom citologijom. Na kraju događanja u znak podrške onima koji se bore, kao i sjećanja na one koje su na žalost izgubile bitku, u zagrebačko nebo poletjet će rozi lampioni.
|