Neka hrana bude tvoj lijek mantra je koju danas slušamo sa svih strana, a tiče se naravno i onkoloških pacijenata. Pri tome se nedovoljno često razgovara o tome što se s hranom događa neadekvatnom pripremom, čuvanjem u domaćinstvu te prilikom transporta.
Postupci termičke obrade koju koristimo, kao i vrsta posuđa, neopisivo su važni. Način termičke obrade definira ostaju li u hrani sačuvane hranjive tvari, vitamini i minerali ili se pripremom mnogi korisni sastojci uništavaju, bjelančevine denaturiraju, a ponekad razvijaju i štetni spojevi.
Savjet je stoga, koristite – zdravo posuđe. Osim što kvalitetno posuđe pomaže da ostanete zdravi, ono poboljšava i okus hrane.
Reaktivnost posuđa i hrane
Razlikujemo inertno, umjereno reaktivno i reaktivno posuđe, ovisno od kojeg je materijala napravljeno. Inertno predstavlja ono posuđe koje ne reagira s ionima hrane oslobađajući pritom energiju, djelomično reaktivno znači da reagira malo, a visoko reaktivno da to posuđe treba izbjegavati jer se interakcijom hrane i materijala posuđa razvijaju štetni kemijski spojevi.
Temperatura na kojoj hranu pripremamo također utječe na reaktivnost s posuđem. Vruća hrana reagira puno brže, nego hladna pa stoga na primjer plastične vrećice, koje inače valja izbjegavati, ne predstavljaju problem kada hranu zamrzavamo. Osim toga, neke su vrste hrane reaktivnije od drugih, poput masnih i kiselih namirnica te vode. Riža je relativno inertna namirnica dok joj ne dodamo ulje.
Vrsta posuđa ovisno o reaktivnosti
Posuđe od inoxa ili nehrđajućeg čelika dobar je izbor. Lonci i tave izrađeni od tog materijala relativno su inertni. Nakon kuhanja, hranu izvadite i premjestite u staklenu posudu te pripazite da posuđe ne grebete ili pri pranju koristite jako abrazivna sredstva jer u tom slučaju može ispuštati štetne ione metala.
Ugljični čelik je dosta jeftin materijal, poznat i našim bakama. Od njega se rade tave za palačinke, one crne, ružne, a savršene obzirom da odlično provode toplinu. Uvijek ih pripremite prije upotrebe adekvatnim mazanjem uljem i nikad ih ne ostavljajte neobrisane na zraku kako ne bi zahrđale. Ukoliko se to dogodi, hrđu maknite grubom solju ili sodom bikarbonom.
Posuđe od lijevanog željeza idealno je za pirjanje povrća, pečenje mesa i slično. Osim ako nije prevučeno i s unutrašnje strane emajlom (staklena caklina), u njemu nemojte pripremati juhu ili bilo koju tekuću ili kiselu hranu jer takva hrana reagira s ionima željeza. Nedostatak mu je cijena, ali jeftini emajl lako popuca, posuda gubi na kvaliteti pa bismo preporučili da se prilikom kupovine ipak odlučite za kvalitetnije i skuplje posuđe.
Stakleno posuđe, kao što je vatrostalno posuđe, glineno, keramičko i porculansko izuzetno je preporučljivo za pripremu hrane, budući je inertno, lagano, ali pazite da ne padne jer je lomljivo.
Svakako bih preporučila jedan moderan, novi materijal, a to je silikon. To je jedini nereaktivni, neprianjajući materijal sa svim certifikatima, Materijal je termostabilan u temperaturnom rasponu od -60 oC do +240 oC, a najtoplije preporučujemo Lékué suđe od platinastog silikona, španjolskog proizvođača. Ta sintetička guma je savršen materijal jer je ekološka i zdravstveno ispravna, a omogućuje brzu pripremu hrane. Ukoliko se prekorači temperatura, silikon se počinje topiti, ali pri tome ne ispušta toksičnu paru. Ovo se posuđe lako čisti i održava i moguće ga je izravno iz pećnice prenijeti u hladnjak ili zamrzivač. |