Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
 
     

SPONZORIRANI ČLANAK

 

Važno je što jedemo, ali i u čemu pripremamo hranu

 

 

 

 

 

Dr. Augusta Fabijanić

SOL i PAPAR

Neka hrana bude tvoj lijek mantra je koju danas slušamo sa svih strana, a tiče se naravno i onkoloških pacijenata. Pri tome se nedovoljno često razgovara o tome što se s hranom događa neadekvatnom pripremom, čuvanjem u domaćinstvu te prilikom transporta.

Postupci termičke obrade koju koristimo, kao i vrsta posuđa, neopisivo su važni. Način termičke obrade definira ostaju li u hrani sačuvane hranjive tvari, vitamini i minerali ili se pripremom mnogi korisni sastojci uništavaju, bjelančevine denaturiraju, a ponekad razvijaju i štetni spojevi.

Savjet je stoga, koristite – zdravo posuđe. Osim što kvalitetno posuđe pomaže da ostanete zdravi, ono poboljšava i okus hrane.

Reaktivnost posuđa i hrane

Razlikujemo inertno, umjereno reaktivno i reaktivno posuđe, ovisno od kojeg je materijala napravljeno. Inertno predstavlja ono posuđe koje ne reagira s ionima hrane oslobađajući pritom energiju, djelomično reaktivno znači da reagira malo, a visoko reaktivno da to posuđe treba izbjegavati jer se interakcijom hrane i materijala posuđa razvijaju štetni kemijski spojevi.

Temperatura na kojoj hranu pripremamo također utječe na reaktivnost s posuđem. Vruća hrana reagira puno brže, nego hladna pa stoga na primjer plastične vrećice, koje inače valja izbjegavati, ne predstavljaju problem kada hranu zamrzavamo. Osim toga, neke su vrste hrane reaktivnije od drugih, poput masnih i kiselih namirnica te vode. Riža je relativno inertna namirnica dok joj ne dodamo ulje.

Vrsta posuđa ovisno o reaktivnosti

Posuđe od inoxa ili nehrđajućeg čelika dobar je izbor. Lonci i tave izrađeni od tog materijala relativno su inertni. Nakon kuhanja, hranu izvadite i premjestite u staklenu posudu te pripazite da posuđe ne grebete ili pri pranju koristite jako abrazivna sredstva jer u tom slučaju može ispuštati štetne ione metala.

Ugljični čelik je dosta jeftin materijal, poznat i našim bakama. Od njega se rade tave za palačinke, one crne, ružne, a savršene obzirom da odlično provode toplinu. Uvijek ih pripremite prije upotrebe adekvatnim mazanjem uljem i nikad ih ne ostavljajte neobrisane na zraku kako ne bi zahrđale. Ukoliko se to dogodi, hrđu maknite grubom solju ili sodom bikarbonom.

Posuđe od lijevanog željeza idealno je za pirjanje povrća, pečenje mesa i slično. Osim ako nije prevučeno i s unutrašnje strane emajlom (staklena caklina), u njemu nemojte pripremati juhu ili bilo koju tekuću ili kiselu hranu jer takva hrana reagira s ionima željeza. Nedostatak mu je cijena, ali jeftini emajl lako popuca, posuda gubi na kvaliteti pa bismo preporučili da se prilikom kupovine ipak odlučite za kvalitetnije i skuplje posuđe.

Stakleno posuđe, kao što je vatrostalno posuđe, glineno, keramičko i porculansko izuzetno je preporučljivo za pripremu hrane, budući je inertno, lagano, ali pazite da ne padne jer je lomljivo.

Svakako bih preporučila jedan moderan, novi materijal, a to je silikon. To je jedini nereaktivni, neprianjajući materijal sa svim certifikatima, Materijal je termostabilan u temperaturnom rasponu od -60 oC do +240 oC, a najtoplije preporučujemo Lékué suđe od platinastog silikona, španjolskog proizvođača. Ta sintetička guma je savršen materijal jer je ekološka i zdravstveno ispravna, a omogućuje brzu pripremu hrane. Ukoliko se prekorači temperatura, silikon se počinje topiti, ali pri tome ne ispušta toksičnu paru. Ovo se posuđe lako čisti i održava i moguće ga je izravno iz pećnice prenijeti u hladnjak ili zamrzivač.

Prednosti i nedostatci aluminija i bakra

Aluminij i bakar savršeno provode toplinu i koriste se u kuhinjama od davnina, naročito bakar. Brzo sezagrijavaju i brzo hlade te Vi apsolutno kontrolirate pripremu. Na žalost, postoje i nedostatci, naročito kod jeftinijeg aluminijskog posuđa.

Ono ispušta u hranu aluminij, koji je opasan za zdravlje. Izbjegavajte i aluminijsku foliju, kako za pečenje u njoj, tako i za zamatanje i prekrivanje hrane. Danas postoje savršeni silikonski poklopci i razne navlake za omatanje i prekrivanje hrane.

Lijevani aluminij stabilniji je od običnog, tankog aluminijskog posuđa.
– anodizirani aluminij (alugus) nereaktivan je i dosta dugotrajan. Sve dok se ne ošteti, predstavlja dobar izbor.

Posuđe od bakra brzo se zagrijava i brzo hladi, što omogućuje savršenu kontrolu tijekom pripremanja hrane. Dobra toplinska provodljivost posuđa vrlo je bitna kod pirjanja. Posuđe od bakra ima dva nedostatka, a to su njegova cijena i visoka reaktivnost. To se danas rješava tako da se bakreno posuđe iznutra prevlači slojem nereaktivnog inoxa.

Plastiku i teflon uklonite iz kuhinje!

Reaktivnost plastike ovisi o njezinoj strukturi – što je mekša i fleksibilnija, to je njezina reaktivnost veća. Iz navedenog razloga, plastična vrećica puno brže reagira u dodiru s hranom, nego čvrste plastične posude.

Nemojte stavljati hranu u plastične kutije u kojima su se prije nalazile kemikalije. Također, nije preporučljivo korištenje plastike u mikrovalnoj pećnici, za razliku od platinastog silikona. Plastika pušta polivinil klorid te razne toksine koji štetno djeluju na organizam, primjerice one koji remete rad hormona do ftalata, koji se akumuliraju u tkivima i štete radu jetre i pluća.

Poznato je da se ispuštanje naročito povećava pri višim temperaturama i u kontaktu s uljima i mastima pa po mogućnosti izbacite plastične kutije iz svoje kuhinje. Kuhače neka budu od drva, bambusa ili silikona, plastiku bacite!

Izbjegavajte teflon!

Neprijanjajuće posuđe se pojavilo 1944. godine. Prije toga su kuhari, da bi izbjegli prianjanje hrane, stavljali više vode ili više masnoće i kuhali na nižoj temperaturi.

To se može primijeniti i danas. Osim toga, zagorjela hrana može se lako oprati.

Preporučujemo da izbjegavate lonce i kuhinjski pribor od teflona jer se zagrijavanjem šire štetni plinovi. Od sljedeće će godine Sjedinjene američke države zabraniti prodaju posuđa s teflonskim premazima.

Danas su moderne tzv. keramičke tave. Ovdje pripazite na deklaraciju i sastav, preporučujemo odabir kvalitetnijeg i skupljeg posuđa pri čijoj se izradi koriste makromolekule keramike, a ne nano čestice.

Pokušali smo napraviti veliko spremanje u vašim kuhinjskim ormarima, ali vjerujemo da će ovi jednostavni savjeti olakšati odabir pribora za kuhanje, a sve kako bi se izbjeglo dodatno opterećivanje organizma štetnim tvarima.

Više informacija na: www.solipapar.com

Vlaška 78, Zagreb, 01 / 4610 355

 
© 2014 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A: Štampar