Rak vrata maternice je jedna od rjeđih novotvorevina koja se, ako se otkrije u ranoj fazi razvoja, može potpuno izliječiti, a ne samo zaliječiti. Godišnje u Hrvatskoj obolijeva 400, a umire više od 100 žena od raka vrata maternice.
Zabrinjavajući podaci o godišnjem pobolu i smrtnosti od sporo razvijajućeg karcinoma s dobrim mehanizmima liječenja potaknuli su na razvijanje trećeg Preventivnog programa na nacionalnoj razini krajem 2012. godine. Tijekom dvije godine provođenja kao najslabija točka Programa istaknut je prvenstveno nizak odaziv pozvanih žena. U Gradu Zagrebu odazvalo se svega 9% žena, nešto manje od hrvatskog prosjeka.
Kao dio uzroka slabog odaziva žena ističu se neažurni registri adresa stanovanja, dok su prema navođenju korisnica značajniji razlozi teškoće u realizaciji pregleda. Broj ginekologa u mreži primarne zdravstvene zaštite je malen, s posljedičnim dugim vremenom čekanja na realizaciju pregleda i dugim vremenom dobivanja povratnih nalaza Papa testa. Prema podacima u Gradu Zagrebu godišnje se 50.000 ginekoloških pregleda obavlja u privatnom sektoru.
Zbog velikog pobola i smrtnosti uz već razvijene metode prevencije u Zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ osnovan je Centar za reproduktivno zdravlje, kao novi model prevencije bolesti. Cilj Centra je djelovanjem na tri razine: promicanje, prevencija i rano otkrivanje bolesti pokušati smanjiti godišnji pobol i smrtnost od karcinoma vrata maternice.
Kroz rad Savjetovališta unutar Centra za reproduktivno zdravlje promicat će se spolno odgovorno ponašanje oba partnera i nužnost redovitih preventivnih ginekoloških pregleda žena, odnosno uroloških pregleda muškaraca.
U suradnji sa Službom za kliničku mikrobiologiju uvodi se nova dijagnostička metoda u prevenciji karcinoma vrata maternice - Tekućinska citologija. LBC - Liquid-Based Cytology već se neko vrijeme primjenjuje u svijetu te predstavlja značajan napredak u prevenciji karcinoma vrata maternice. Glavne prednosti metode su što se iz jednog uzorka obriska vrata maternice dobivaju dva testa - citološka analiza i mikrobiološka analiza - PCR na HPV visokog rizika, rezultati testa dostupni su za 7 dana te reproducibilnost (mogućnost ponavljanja većeg broja analiza iz istog uzorka bez naknadnog pozivanja pacijentice) unutar šest tjedana. Kao test metoda je jednakovrijedna konvencionalnom Papa testu, uz navedene dodatne prednosti.
Kontinuirana djelatnosti Centra je i provođenje Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice na razini Grada Zagreba. Nacionalni program provodi se u Hrvatskoj od studenog 2012. godine. Programom su obuhvaćene sve žene u dobi od 25 do 64 godine, bez obzira na status zdravstvenog osiguranja. U intervalu od tri godine žene se pozivnim pismom pozivaju na preventivni ginekološki pregled i konvencionalni Papa test. Redovitim ginekološkim pregledima moguće je otkriti promjene na vratu maternice u znatno ranijim stadijima, u kojim je bolest izlječiva uz potpuno očuvanje zdravlja žene. U Gradu Zagrebu preglede provodi 49 specijalista ginekologa na razini Primarne zdravstvene zaštite (ugovoreni timovi HZZO-a). Tijekom dvije godine od početka provođenja programa, krajem 2012. godine pozvano je 130.000 žena.
Koordinacija provođenja Nacionalnog programa na razini grada Zagreba ostvaruje se kroz suradnju sa mrežom ginekologa i liječnika obiteljske medicine na razini Primarne zdravstvene zaštite i specijalista citologa i citoskrinera Citoloških laboratorija i Kliničkih bolnica Grada Zagreba. Pozivom na besplatni info telefon 0800 200 166 građankama je omogućeno individualno savjetovanje od strane liječnika specijalista. Dodatna edukacija ostvaruje se nizom javnozdravstvenih stručnih i medijskih aktivnosti. |